Hafif raylı sistem tasarım kriterleriHafif raylı sistem tasarım kriterleri :Ekteki dosyada kentiçi toplu taşım sistemleri içerisinde yer alan Hafif Raylı Sistemlere ilişkin uyulması gereken asgari tasarım kriterleri verilmektedir. Ancak, çalışma alanındaki yerel şartlar, topoğrafik özellikler, tarihi ve doğal sit alanların bulunması gibi etkenlerden kaynaklanan kısıtlılıklarda; alternatif güzergahlar da incelenmiş olmak kaydıyla, hat eğimi ve kurp yarıçapı kriterlerinde farklı değerlerin kullanılması durumunda, gerekçe raporu ile birlikte DLH’nın onayına sunulabilecektir.

Mevcut raylı sistem hatlarının uzantılarının planlanması durumunda ise; Ray Açıklığı, Depo Sahası Ray işleri (betona tespitli veya travers-balastlı hat yapımı) gibi kriterler mevcut sistem özellikleri ile uyumlu olacaktır.Hafif Raylı Sistemlerde tek yönde saatlik yolcu kapasitesi 15.000 ila 35.000 arasındadır. Enerji temini, alttan beslemeli (3. Ray) ve havai hattan (katener veya rijid katener seklinde) olabilecektir.

Sistem, diğer ulaşım sistemleriyle hiçbir sekilde kesismeyecek ve tam korumalı olacaktır. Sistem tasarımı; ekte yer alan ulusal-uluslararası standartlar ile kamu kurum ve kuruluslarının ilgili yönetmelik ve teknik sartnameleriyle uyumlu olacaktır.

Hafif raylı sistem tasarım kriterlerinin devamını BURAYA tıklayarak görebilirsiniz

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.