Haydarpaşa Garı özelleştirilecekHaydarpaşa Garı özelleştirilecek :Mehmet Şimşek, bu yıl Haydarpaşa Garı’nın imar çalışmasının ardından programa alınacağını söyledi..

2013 yılında özelleştirmelerden 12,5 milyar dolarlık gelir elde edildiğini belirterek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu yıl 7 milyar dolarlık özelleştirme hedefine ulaşırız. Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi imar çalışmasından sonra programa alınacak. Yoğun ilgi olur” dedi.

Türkiye’nin en iyi şekilde tanıtılması için-yurt içi ve yurtdışında yatırımcılarla önemli toplantılar yaptıklarını söyleyen Şimşek, Körfez fonlarıyla ve uluslararası yatırımcılarla görüşmeler yapmak üzere 5 günlük geziye çıkacağını nelirtere, “Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yapacağımız görüşmeler özelleştirmeye ilgiyi de artırabilecek” dedi.

Bugüne kadar elde edilen toplam tutarın 58.3 milyar dolara, Hazine’ye ve ilgili kuruluşlara aktarılan kaynaklar toplamının 40.7 milyar dolara ulaştığını belirten Şimşek, şu bilgileri verdi:

“Özelleştirmelerde doğru zaman, doğru fiyat ve açık rekabet ortamı, talebi ve dolayısıyla bedel artışını da beraberinde getirdi. Özelleştirme portföyündeki şirket, varlık ve imtiyazların yanı sıra özelleştirmeye hazırlık için mevzuat çalışmaları devam eden spor-toto, at yarışları gibi yeni özelleştirme projeleri üzerinde de çalışıyoruz. Kamunun elinde kalan tek gaz dağıtım şirketi İGDAŞ’ın özelleştirilmesi de önümüzdeki dönemde gündeme gelebilecek. Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi de imar çalışmalarının tamamlanmasından sonra özelleştirme programına alınacak ve ilgi çekici özelleştirme projeleri arasına girecektir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.