Hollandada Tren biletlerine zam kapıdaHollandada Tren biletlerine zam kapıda :Tren yolcuları yakında işe geliş gidiş saatlerinde (spits) bilet için bugün ödediklerinden yüzde ona varan oranlarda daha fazla ödeme yapacaklar. Buna karşılık trafiğin yoğun olmadığı sakin saatlerde (daluren) biletler daha ucuz olacak.

Çarşamba günü Algemeen Dagblad gazetesinde çıkan haberde, Altyapı ve Çevre Bakanı Wilma Mansveld’in ( PvdA ) NS (Hollanda Demiryolları) ile yaptığı yeni ulaşım anlaşmalarında bu kararın yer aldığı belirtildi. NS, sözde yeni bilet fiyatları tarifesi teklifi sunmak için çalışmalara başladı.

Esnek çalışma

Gazeteye açıklama yapan Mansveld, işe geliş gidiş saatlerinde yolculuk yapmak zorunda olmayan yolcuları, örneğin esnek çalışanları (flexwerken), sakin saatlerde yolculuk yapmaya özendirmek istediklerini söyledi.

Tüketiciler Birliği’nin yeni plan hakkında görüş belirtmesi bekleniyor. Aynı zamanda yük taşımacılığı için de esnek fiyat uygulanması üzerinde düşünülüyor.

Ayrıca, bir arıza meydana gelmesi durumunda NS’in bir saat gibi kısa bir süre içinde yolculara başka bir alternatif ulaşım aracı tahsis etmesi de öngörülüyor. Şehirler arası hızlı trenlerinde gece saat 01.00’e kadar sefer yapması kararlaştırıldı. Şimdilerde bu trenler gece yarısından sonra sefer yapmıyor.

Yüksek para cezaları

Ayrıca Mansveld, NS’in yeterli performans göstermemesi durumda alacağı azami para cezasının artırılmasını da istiyor.

Bu para cezalarının yatırımları aksatmak için bahane olarak kullanılmamasını gerektiğini söyleyen bakan, “Biz, hükümet olarak verdiğimiz para cezalarının tekrar yolculara geri dönmesini amaçlıyoruz. Ama bunun tam olarak nasıl sağlanacağı konusunu tüketiciler birliği ile birlikte düşünmek istiyoruz’’ dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.