İETT geçen yıl 1,2 milyar yolcu taşıdıİETT geçen yıl 1,2 milyar yolcu taşıdı :İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi 2013 yılı İ.E.T.T. İşletmeleri Genel Müdürlüğü faaliyet raporu, İBB Meclisi’ne sunuldu. Raporun AK Partili Meclis üyelerinin oy çokluğuyla onaylanması bekleniyor. İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Balaçlı, Meclis’e yaptığı sunumda, 2013-2017 yıllarını kapsayan 5 yıllık stratejik planını geçtiğimiz yıl yayınladıklarını ve bu plan doğrultusunda, kurumun misyon, vizyon, amaç ve hedeflerini yeniden belirlediklerin söyledi.

İstanbul’daki toplu taşımacılığın yüzde 33’ünü gerçekleştiren İETT’de ı, 5 bin 24’ü kadrolu, 2 bin 211’i hizmet alımı yoluyla olmak üzere toplamda 7 bin 235 personel bulunan İETT, 2013 yılında 3 bin 59 otobüsten oluşan filo ile, 700 hatta, 5 milyon 379 bin sefer ile 170 milyon km yol kat ederek, 462 milyon kişiye toplu taşıma hizmeti sunduklarını, Özel Halk otobüsleri ile birlikte, toplamda 6 bin 146 otobüs ile 1.2 milyar yolcu taşıdıklarını belirtti.
2013 yılı bütçesi 2 milyar 71 milyon 669 bin TL olan İETT’de, planladıkları bütçenin yüzde 90’nını gerçekleştirdiklerini anlatan Balaçlı, en büyük maliyet kaleminin akaryakıt ve personel giderlerinin, yolculuk gelirlerimizin yüzde 98’ne tekabül ettiğini söyledi.

11 BİN 574 DURAK

38 ilçeye atanmış İlçe-Hat Amir Modeli ile ulaşım problemlerini yerinde tespit ettiklerine dikkat çeken Balaçlı, 5 bin 461 kilometre yüzölçümü olan İstanbul’a, 2013 yılında 6 bin 997’si açık, 4 bin 577’si kapalı olmak üzere toplamda 11 bin 574 durakla hizmet verdiklerini söyledi. Ağımız ile İstanbullulara hizmet verdik. 1705 yeni otobüsten sonra 964 yeni İETT şoförü alıp, “Akıllı otobüs” dönemi başlattıklarını ifade eden Balaçlı, duraklarını tamamını da akıllı durak haline getirdiklerini söyleyip, şu bilgileri verdi:

“Marmaray’ın entegrasyonu için yeni besleme hatlarla, Anadolu ve Avrupa yakasında bulunan Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarıyla bağlantılı açılan MR2, MR10, MR11, MR12, MR20, BN3 ve Y1 hatlarıyla günlük 462 sefer yapıyor ve ortalama 150 bine yakın yolcu taşıyor.

METROBÜS GÜNDE 8 BİN 906 SEFER YAPIYOR

52 km’lik Söğütlüçeşme-Beylikdüzü metrobüs hattında 535 araçla, günde 8 bin 906 sefer yaparak, yaklaşık 800 bin yolcu taşıyor. Metrobüs ve tüm otobüs hatlarının verimliliğini artırmak için TÜBİTAK ile 24 aylık bir protokol yapıldı.

KLİMALAR DEĞİŞTİ, YILDA 1 MİLYON 973 BİN TL TASARRUF SAĞLANDI
Metrobüs hattında çalışan araçlarımızda bulunan tüm klimalar yüksek kapasiteli klimalarla değiştirilmiş ve özel olarak çalışılan tropik iklim programı ile klimalarda yüksek verimlilik elde edildi. İETT bu sayede yıllık 1 milyon 973 bin 480 TL de tasarruf sağlandı.

KOKULU OTOBÜSLER

Otübüslerde, Sağlık Bakanlığından onaylı, antibakteriyel ve insan sağlığına herhangi bir şekilde zarar vermeyen koku uygulamasına geçildi. Metrobüs ve İETT otobüslerinde tüm yolcuların ferdi kaza sigortası bulunuyor. İETT, 2013 yılında Türkiye Mükemmellik Ödüllerinde 5 yıldız alarak finale kalmaya hak kazandı. 2015 yılı için ise hedefi Avrupa Mükemmellik Ödülü…

ŞÖFORLERE PSİKOLOJİK DESTEK

İstanbul Kalkınma Ajansının verdiği destekle Sürekli bir eğitim merkezi olan İETT Akademi’de toplu taşıma araçlarını kullanan şoförlerimize bir taraftan e-learning denilen uzaktan eğitim, güvenli sürüş pisti ve simülasyon merkezi ile teorik ve pratik eğitimler verilirken diğer taraftan da ruh sağlığı ve psikoteknik merkezimizde onların ruh sağlığına katkı sağlayacak danışmanlık hizmeti veriyor ve bazı testler yapıyoruz.

YEŞİL GARAJLAR

Kendi enerjisini üretebilen, ürettiği ve tükettiği enerji sürekli izlenebilen, azami atık geri dönüşümü sağlayan yeşil garajları hayata geçiriyoruz. İkitelli Motor Yenileme Fabrikasında güneş enerjisinden elektrik üreten ilk güneş enerjili elektrik üretim tesisimizi kurduk. Güneş ışığını doğrudan elektriğe çeviren toplam 42 adet Fotovoltaik güneş pilinden oluşan sistem, şimdiden İETT Motor Yenileme Fabrikamızın elektrik ihtiyacının yüzde 2,67’sini karşılamaya başladı. Enerji maliyetlerindeki kazanım ile kendi yatırım maliyetini 4-5 yılda amorti etmesini beklediğimiz güneş enerjili elektrik üretim tesisi, ilk etapta haftalık olarak 270 kilovat saat, yıllık ise 14000 kilovat saat üretim yapacak. Kimyasal bileşen içeren aküler kullanılmadığı için çevreye zarar verilmeden yapılan sistem sayesinde İETT bünyesinde test amaçlı kullanılan 4 adet binek aracımızın tüm elektrik ihtiyacı da buradan karşılanacak.

ESKİ LASTİK SATISINDAN 864 BİN TL GELİR
Ekonomik ömrünü tamamlayarak kullanım dışı kalan lastiklerimizi yeniden kaplama yöntemiyle tamir ederek tekrar kazanıyor ve piyasada yeniden değerlendirilmelerini sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl bu yöntemle geri kazanılan lastiklerin satışından 864 bin TL, geri kazanılması mümkün olmayan, ömrünü tamamlamış araçlardan da atık yönetimi kapsamında değerlendirilip, 4 milyon 890 bin 300 TL gelir elde edildi. Türkiye’nin en büykü CNG dolum tesislerine sahip olan İETT filosunda 305 CNG’li arac bulunuyor.
Düşük emisyonlu ve çevreci motorlara sahip yeni araçlar sayesinde havayı daha az kirleterek yıllık 2 bin 618 ton Karbonmonoksit, 629 ton Azotoksit, 7 bin 909 ton Hidrokarbon ve 329 ton partikül madde salınımında azalma elde edildi.

NOSTALJİ TROLEYBÜSÜ TOSUN 45 YIL ARADAN SONRA SEFERDE
İETT’nin sembolü olan ilk Türk troleybüsü Tosun’u, 45 yıl aradan sonra tıpkı nostaljik tramvay gibi 2013 yılında İETT’li ustaların elinde yeniden şekillenerek 87 numaralı Edirnekapı-Taksim hattında seferlerine başladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.