İstanbuldan Medineye hızlı trenİstanbuldan Medineye hızlı tren

 

ÜRDÜN TÜRKİYE’DEN YARDIM TALEP ETTİ

Hicaz Demiryolu’nun yeniden canlandırılması için büyük çaba harcayan Türkiye’ye ilk destek Ürdün’den geldi. Ürdün-Hicaz Demiryolları (JHR), Osmanlı İmparatorluğu zamanında yapılan Hicaz Demiryollarının restore edilmesi için TCDD’den yardım talep etti. Ürdün, Hicaz Demiryollarında teknik çalışma yapılması, bu kapsamda Hicaz Demiryollarının ve demiryolu hattında konumlanan köprü ve tünellerin performans analizinin yapılması ve restore edilmesi planlanan gar ve istasyonların mevcut durumlarının tespitinin yapılmasını talep etti.

TÜRKİYE’DEN ÜRDÜN’E TEKNİK DESTEK

Türkiye, Ürdün’ün talepleri doğrultusunda bir heyet göndererek, Hicaz Demiryollarının ve demiryolu hattında konumlanan köprü ve tünellerin performans analizinin yapılması; restore edilmesi planlanan gar ve istasyonların mevcut durumlarının tespitini yaptırdı. Ürdün’de öncelikli olarak yapılması planlanan Amman-Zarka arasındaki demiryolu hattının yapımına TCDD teknik destek verirken, Osmanlı yadigarı Amman İstasyonundaki Müzenin restorasyonu için de mimar gönderecek.

2023’E KADAR TAMAMLANACAK

Türkiye’nin öncülüğünde Hicaz Demiryolu’nun yeniden hayata geçirilmesi için Ürdün ve Suudi Arabistan çalışmalara başlarken, Suriye’de iç savaş nedeniyle çalışmalar akamete uğruyor. Türkiye’de 2023’e kadar yapılacak hatlarla Dostluk ve Kardeşlik Köprüsü olan İstanbul-Mekke demiryolu hattı modern ve kaliteli bir hizmet vermeye başlayacak. Proje ile kutsal topraklar Türkiye ile demiryolu ile bağlanmış olacak. Mekke ve Medine’den Türkiye üzerinden Avrupa’ya kesintisiz ulaşım sağlanacak.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.