İzmirin Çevreci Kuğuları Yollara Çıkıyorİzmirin Çevreci Kuğuları Yollara Çıkıyor:İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü tarafından satın alınan 100 körüklü otobüs törenle hizmete alındı.

Başkan Aziz Kocaoğlu bundan böyle yapılacak otobüs alımlarında elektrikli otobüsleri tercih edeceklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’nün satın aldığı ve ilk 60 adedi geçen aylarda hizmete alınan 100 körüklü otobüsün 40 adetlik son partisi hizmete alındı. Ağırlıklı beyaz olmaları nedeniyle Kuğu adı verilen otobüslerin hizmete alım töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, planlama ve çevreden sonra belediyenin en önemli görevinin ulaşım olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Biz bir deniz kentiyiz, körfez kentiyiz. Biz denizi, raylı sistemi, banliyöyü, tramvayı verimli bir şekilde yaygınlaştırarak kullanmak zorundayız. Hedef otobüs egzoz salınımını minimuma indirmek. Ama otobüsten vazgeçerek metropol kentlerde ulaşım yapmak hemen hemen mümkün değildir. Biz otobüslerimizi yenilerken alçak tabanlı, son teknoloji gaz salınımı en az, en çevreci otobüsleri almayı yeğliyoruz. Klimalı konforlu otobüslerimizle İzmirli hemşehrilerimizin toplu ulaşım refahını ve standartını yükseltmeye çalışıyoruz. ESHOT ve İZULAŞ’a bin 412 otobüs aldık. Şu anda istisna haller haricinde servisteki tüm araçlarımız klimalı ve yüzde 85 aracımız da engelli kullanımına uygun alçak tabanlı.”

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER GELİYOR
Aldıkları stratejik bir karar doğrultusunda bundan böyle alınacak otobüslerin ağırlıklı olarak elektrikli olacağını müjdeleyen Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belki de sadece ve sadece elektrikli otobüslerle filomuzu zenginleştirmeye çalışacağız. Metropol sınırlarımızın genişlemesi ile şimdi deneme seferlerini yaptığımız bin 117 minibüsümüzü kent kart sistemi yani toplu ulaşım, 90 dakika aktarma sistemi içine almaya çalışıyoruz. Yine genişleyen sınırlarımızdaki ilçelerimizdeki toplu ulaşım kooperatiflerini de sistem içine alacağız. Böylece bu mesleği yapan vatandaşlarımızın işinin, aşının sürdürülmesini sağlayacağız.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.