İzmirin Kuzeyinden Güneyine Raylı Sistem Ağıİzmirin Kuzeyinden Güneyine Raylı Ssistem Ağı :Türkiye’ye örnek olan İZBAN-Aliağa Menderes Banliyö hattına yapılacak ilaveler ile planlanan 550 bin yolcuyu taşıyacak duruma geleceklerini ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu şöyle devam etti: “Bugün İzmir’de 1.5 milyon yolcu taşıyoruz. 500 binini İZBAN ile 300 binini metro ile taşıdığımızda 850 bin yapıyor. Hedeflediğimiz ve dünya standartlarına uygun olan kişi başına taşımacılığın yüzde 50’den fazlasını raylı sistemle taşıma hedefine 10 yılda 11 kilometreden 100 kilometreye çıkarak ulaştık. Ulaşımda Türkiye’de diğer kentlerden kat be kat önündeyiz. Kişi başına hesaplarsak arada çok büyük bir uçurum var. İzmir raylı sistem yatırımlarında Türkiye’de en önde ve işin en enteresan tarafı da bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi İZBAN’da dahil kendi gücü ile gerçekleştirdi. Ne Ankara gibi havlu atıp ‘metroyu yapamıyorum’ dedik, ne de İstanbul gibi ‘Benimkini de siz yapın’ diye bakanlıklara devretmedik ve kendi işimizi kendimiz yaptık. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile ortak yaptığımız 30 kilometrelik Torbalı önümüzdeki Haziran ayında bitiyor. Haziran ayı sonunda devreye girecek. Şu anda Selçuk’a kadar projelerini hazırlıyoruz. Ve alt yapı tesislerini yaparak Bergama’ya kadar uzanacağız Böylece banliyo hattımız 190 kilometreye ulaşacak. İzmir’i kuzeyden güneye raylı sistem ağı ile örmüş olacağız.”

Tramvay ihalesinde bir itiraz olduğunu belirten Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi: “Bitince hemen başlayacağız. Burada çok sevindirici bir gelişme oldu. Bursa menşeli yerli bir firma tramvay çekerleri yapmış, onlar bir konsorsiyum olarak girdiler. Bundan sonra ülkemizde hem tramvay çekeri üretimi artacak,büyük illerimiz tramvay yatırımı yapacak ve hem yerli sermaye kazanacak.”

Önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile görüşeceklerini söyleyen Aziz Kocaoğlu, “4 yıl önce ‘madem ki bir çok ile destek veriyorsunuz. Biz kendi metrolarımızı yarım bırakmayacağız, yapacağız ama siz İstanbul’a madem destek veriyorsunuz siz de ‘şunları’ yapın dedik. Seçime 6 ay kala projeniz yok dediler. 2 tanesinde projemiz var, projemiz olmayanlar da var. Her ikisinden de bir ses çıkmadı. Biz önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile görüşüp bu hatları yapmayacaklarsa, olmayanların projelerini yapıp elimizde projesi olan Narlıdere metrosunun inşaat ihalesine çıkacağız” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.