İzmirin Tramvay Hatları Haritasıİzmirin Tramvay Haritası :İzmir Büyükşehir Belediyesi, 22 kilometrelik tramvay hattı için uluslararası ihale açtı. İhalenin en büyük özelliği, inşaat ile birlikte araç alımını da kapsamasıydı.

İhaleye…Aralarında Doğuş, Alarko gibi dünya çapında iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının da bulunduğu 15 konsorsiyum katıldı. Konsorsiyumlarda, raylı sistem projelerinde iddialı Almanya, Çin, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Kore, İtalya, Fransa gibi ülkelerin önemli vagon üreticileri de yer aldı.

5 konsorsiyum ihale teklifini Bursa’nın İpekböceği tramvayıyla birlikte verdi.Önceki gün yapılan eleme sonucu İpekböceği ile ihaleye giren Gülermak ve Şanbay firmaları finale kaldı. Böylece, hangisi kazanırsa kazansın, İzmir caddelerinde Bursa üretimi tramvay dolaşması kesinleşti.

İzmir’in İpekböceği farklı olacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Konak-Karşıyaka arasındaki 22 kilometrelik hat için açılan 500 milyon Dolarlık tramvay ihalesi Bursa malı İpekböceği’nin zaferiyle sonuçlandı.

İhaleye göre…

Durmazlar firması 3 yıl içinde 38 adet İpekböceği tramvay aracı üretip teslim edecek. Ancak İzmir için üretilecek İpekböceği vagonları biraz farklı olacak.

Çünkü…Bursa caddelerinde çalışan 26 metre uzunluğundaki vagonlar yerine İzmir için 32 metrelik vagonlar üretilecek. Ayrıca, Bursa’daki tramvay araçları tek yöne göre çalışırken İzmir için üretilecek araçlar çift yönlü olacak.

KONAK TRAMVAY HARİTASI

KARŞIYAKA TRAMVAY HARİTASI

 

 

 

 

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.