İzmitin tramvay güzergahı henüz belli değilİzmitin tramvay güzergahı henüz belli değil :İzmit’in en önemli sorunu, şehirci ulaşım sorunu. Büyükşehir Belediyesi, 30 Mart seçimleri öncesi, bu sorunun çözümüne yönelik “Tramvay projesi”ni ortaya koydu. Tramvay işi, bir siyasi vaat olmanın ötesine geçti. Raylar döşendikten sonra İzmit şehir merkezinde yolcu taşıyacak tramvay kabininin örneği de getirildi, Anıtpark meydanında teşhir edildi.

Büyükşehir, bu defa İzmit’e tramvayı getirecek. Şimdi tartışılan, tramvayın nereden geçeceği.. AKP’li belediyelerin yaptığı hiçbir şeyi beğenmeyen, iyi yapılan işleri bile karalayan bazı kesimler, tramvay projesine de karşı çıkıyor, hatta gereksiz buluyorlar.

Oysa, İzmit’te mevcut toplu taşıma sistemi iflas etmiştir. Bu sistemden her gün şehir içinde bir yerden bir yere gitmek zorunda olan insanlar da, bu işin yükünü çeken minibüsçüler de şikayetçidir. Şehir içindeki mevcut, alternatifsiz ulaşım sistemi, iflas etmiştir.

Sekapark’tan, Otogar’a kadar uzanacak tramvay güzergahı İzmit’te ulaşım sorunu için önemli ve çağdaş bir alternatif olacaktır. Tramvay yapıldıktan sonra, bu ağı uzatmak, hafif raylı sistem ve metroyu tartışmak, teleferik sistemini tartışmak da daha kolay hale gelecektir.

Şimdi tartışılan, tramvayın İzmit’te nereden geçeceği. Projeyi hazırlayan ekipler, İzmit Yürüyüş Yolunda eski 1 nci Geçit mevkiine tezgah kurup ölçüm yapınca, hepimiz, “Eyvah tramvay, Yürüyüş Yolundan, eski tren yolu güzergahından, tarihi çınar ağaçlarının arasından geçecek” diye kaygıya kapıldık.

Şahsen ben de bu kaygıyı taşıyanlardan, Yürüyüş Yolu’nun mevcut boş haliyle kalması gerektiğini ısrarla savunanlardan biriyim. 17 Ağustos felaketinin üzerinden kısa süre geçmiş, sahildeki demiryolu bitmiş, raylar şehir merkezinden sökülmüştü. Tarihi çınar ağaçlarının arasından İzmit’in merkezini boydan boya geçen bu güzergahın Yürüyüş Yolu olmasında benim de fikir babası olarak önemli katkım vardır. İzmit’in en güzel, bu şehre en büyük özellik katan yeri, Yürüyüş Yolu’dur. Buradan tramvay geçirmek, İzmit’e yapılacak büyük bir kötülük olacaktır.

Sağolsun, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İbrahim Karaosmanoğlu arada bir arar.. Hal hatır sorar. Ben de fırsat bilir, kentle ilgili güncel konuları sorup, bilgi alma imkanı bulurum.

Sayın Başkan geçen gün yine böyle hatır sormak için aradı. Hemen tramvay güzergahı konusunu sordum, “Başkanım, bu tramvayı Yürüyüş Yolu’ndan mı geçireceksiniz. Böyle yaparsanız, çok yazık olur” dedim.

Başkan, tramvay güzergahı üzerindeki çalışmaların devam ettiğini, kesinlikle alınmış bir karar olmadığını söyledi. Karaosmanoğlu şunları anlattı:

“-Halen, röntgen çekiyoruz. İki alternatif var. Biri, Yürüyüş Yolundan geçirmek. Buna karar verilirse, Hürriyet Caddesi(Yürüyüş Yolunun kuzey tarafındaki cadde) tamamen yayalaştırılacak. Sadece Cumhuriyet Caddesi’nden (Yürüyüş Yolunun güneyindeki cadde) araç geçişine izin verilecek. İkinci alternatif, tramvayı Cumhuriyet veya Hürriyet Caddesi’nden geçirmek. Yürüyüş Yolunu mevcut haliyle korumak. Hangisi daha uygun, hangisinin maliyeti daha düşük, bunlar inceleniyor. Hürriyet Caddesi’nin altında neler var, Yürüyüş Yolunun altında neler var. Bunlara bakıyoruz. Bu çalışmalar bir aşamaya geldikten sonra, tabloyu elbette kent halkının önüne koyacağız. Tartışacağız. Bu kent için fikri olan herkese soracağız. En doğrusuna birlikte karar vereceğiz.”

“Başkanım” dedim; “Maliyeti biraz daha yüksek çıksa da, tramvayı Yürüyüş Yolu üzerinden geçirmeyin. Oradan tramvay geçerse, Yürüyüş Yolu biter” dedim.

“Merak etme” dedi Karaosmanoğlu.. “Ben de aynı kanaatteyim. Hürriyet Caddesi konusunda çok büyük engeller çıkmazsa, Yürüyüş Yolu’nun bu haliyle kalmasından yanayım”

Başkan Karaosmanoğlu, tramvayın İzmit’te toplu taşımada kullanımı için vadeyi, 2015 yılı sonuna uzattı. Çok ince eleyip, sık dokuyacaklarını anlattı, “Öyle şehrin her yanını kazarak insanları rahatsız etmeyeceğiz. Güzergah kesinleştikten sonra kademe kademe raylar döşenecek. Tramvay, belki ilk etapta Seka Park-End.Meslek Lisesi arasında çalışacak. İkinci etapta Yahya Kaptan’a, üncü etapta Otogar’a ulaşacak. Her şeyi çok dikkatli, çok hesaplı yapacağız.”

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu gibi, ağaçlar arasında yürümeye bu kadar meraklı bir insanın, Yürüyüş Yolunun ortasından tramvay geçireceğine hiç ihtimal vermiyorum. Şimdilik, güzergah konusunda toplumda bir algı yanılması var. Sonuçta tramvay raylarının şimdiki Hürriyet Caddesi’ne döşeneceğini, bu caddeden sadece tramvayın geçeceğini, Yürüyüş Yolunun mevcut haliyle kalacağını, Cumhuriyet Caddesi’nin de tek yönlü-kesinlikle park yasağı uygulanarak- araç trafiğinde kullanılacağını tahmin ediyorum.

Hazır fırsatı bulmuşken, Başkan Karaosmanoğlu’na son günlerde İzmit Körfezi’nde çok artan ve gören herkesi çok rahatsız eden deniz kirliliğini de sordum. Karaosmanoğlu, kendisine has olan ve benim de çok güvendiğim samimiyeti ile şunları söyledi:

“- İzmit Körfezi konusunda çok titizim. Her gün su örnekleri alınıyor. Her gün analiz yapılıyor. Körfez’in bazı bölgelerindeki kirlilik görüntüsü beni de çok rahatsız ediyor. Ama emin olun, kesinlikle bir damla evsel kirlilik, bir damla sanayi kirliliği söz konusu değil. Marmara Denizinin her yerinde aynı tablo var. Bu tamamen, mevsim koşullarına bağlı bir doğal olay. İzmit Körfezi’ne kimse, bir damla zehir bırakamaz. Bu konuda kimsenin endişesi olmasın.”

Bu kentin en yetkili ismi böyle diyor. Ben Başkan’a inanır, sözüne güvenirim. Siz de güvenebilirsiniz.

 

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.