Karşıyaka Garı Ve Anıt Ağaçlarına KıymayınKarşıyaka Garı Ve Anıt Ağaçlarına Kıymayın :Karşıyaka’nın tarihi garında TCDD’nin restorasyon çalışmaları sürerken, Karşıyakalılar binanın bitişiğindeki bahçede bulunan yaşları neredeyse istasyonla yaşıt anıt ağaçların korunmasını istedi.

Karşıyaka Tren İstasyonu’ndaki çalışmalar bir süredir Karşıyaka kamuoyunu yakından meşgul ediyor. Tarihi nostaljik gar binasının yıkılacağı veya düzenlenerek kafeterya yapılacağı yolundaki iddialar, Karşıyakalılar’ın tepkisini çekmişti. Binanın cam ve çerçevelerinin çıkartılması ile başlayan tartışma, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın olay yerine giderek, bina çevresinde sonradan eklenti olan çay bahçelerinin yıkımını başlatmasıyla yepyeni bir boyuta uzanmıştı.

Karşıyakalı Gazeteci-Yazar Tufan Atakişi ise, “Bir toplumu yok etmenin en kolay yolu, geçmişini unutturmaktır. Kent Belleği gelecek nesillere bırakacağımız en büyük mirastır” diyerek tarihi yapıya sahip çıkılması ve restore edilerek Karşıyaka’ya bir kültür mirası olarak korunmasını istemişti. Atakişi, TCDD 3.Bölge Müdürü Selim Koçbay’ın “müze yapabiliriz” sözünü de tutmasını isteyerek, “Biz Karşıyakalıyızı ve Karşıyaka’nın tüm değerlerinin korunmasını istiyoruz. Gar binasının yanında o bahçede iki önemli değer daha var. Çay bahçelerinin yıkımından sonra birşey dikkatimi çekti. Bahçede iki çam, bir de çınar ağacı var. Bu ağaçlar tahminimce gar ile yaşıt. Bu ağaçların restorasyon yapılırken kesilmemesi ve koruma altına alınması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.