Körfez demiryolları 80 bin kişiye iş verecek

Körfez demiryolları 80 bin kişiye iş verecek :Altı üye ülkeden oluşan Körfez İşbirliği Konseyi’nde inşa edilen 36 adet demiryolu projesi ile önümüzdeki beş yıl içerisinde 80 bin kişiye iş imkanı oluşacağı bildirildi.


Yerel medyadaki haberlere göre bölgede bir ilk olan Suudi Arabistan’daki Uluslararası Demiryolu Akademisi demiryolu projelerinde görev alacak ve binlerce kişiye eğitim imkanı sağlayacak. Akademi’nin Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşlarına eğitim vermek için de görüşmelere devam ettiği kaydedildi. Özellikle demiryolu bakım ve sinyalizasyon sistemleriyle ilgili kalifiye elemana ihtiyaç duyulacağı vurgulandı.

Bölgede planlama ya da inşa aşamasında bulunan 36 adet demiryolu projesi bulunuyor ve tüm Körfez ülkelerini birbirine bağlayacak El İtihad (Birlik) Demiryolu dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre Körfez demiryolu hattının büyük kısmı Suudi Arabistan ve BAE’de inşa edilecek ve işletiminde bu iki ülke öne çıkacak. BAE’deki demiryolu ağının bin 200 kilometreye ulaşması bekleniyor.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar