Marmaray için ağaç kıyımı TBMM gündemindeMarmaray için ağaç kıyımı TBMM gündeminde :Söğütlüçeşme tren istasyonunda yapılan ağaç katliamını CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt Meclis’e taşıdı.

Marmaray Projesi kapsamında Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki Söğütlüçeşme tren istasyonunda daha önce ağaçların bir zarar göremeyeceği belirtilmesine rağmen yapılan ağaç katliamını CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt Meclis’e taşıdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Öğüt, hem yapılan katliamın gerekçesini sordu hem de bölgenin İstanbul’un olası bir depremde nadiren kalan toplanma yerlerinden biri olduğunu hatırlatarak, tren hattının yer altından tünel olarak inşa edilmesi önerisinde bulundu.

Marmaray kapsamında çalışma yapılan hattın olası bir depremde İstanbul’da zaten çok kısıtlı olan toplanma alanlarından biri olması için son derece uygun olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yer altından yolcu taşıması yapılmasının düşünülüp düşünülmediğini soran Öğüt, doğası tahrip edilen bölgede çalışmalar çerçevesinde bugüne dek kaç adet ağaç kesildiğini sorusunu da yöneltti.

Önergesinde “ Onlarca yıllık ve çoğunluğu Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş yüzlerce ağaç vatandaşların tüm çabalarına karşın kesilmiştir” ifadelerine yer veren Öğüt, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme Marmaray hattındaki ağaçların daha önce kesilmeyeceği açıklanmasına rağmen koruma kurulu tarafından tescillenmiş ağaçların kesilmesinin gerekçesini ve kesim kararı verilirken hangi organlara danışıldığını sordu.

“Birçoğu onlarca yılda büyüyen, kentlerin can damarları olan ağaçların tescil kararının ortadan kaldırılması suretiyle kesilmesi doğa katliamı anlamına gelmez mi?” diye soran CHP’li Öğüt ayrıca, şu soruları yöneltti.

  • Neden bazı ağaçların taşınmasına karar verilmişken diğerlerinin de taşınması yerine kesilmesine karar verilmiştir?
  • Taşınmasına karar verilen ağaçların akıbeti ne olmuştur; nerelere götürülmüştür?

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.