Obama köprü ve yolların onarımı için 302 milyar dolar istiyor

Obama köprü ve yolların onarımı için 302 milyar dolar istiyor :Kongre’den onay bekleyen yasa teklifiyle, zor durumda olan Amerikan Karayolu Fonu’nun desteklenmesi amaçlanıyor.
Obama yönetimi Kongre’den karayolu projelerinde kullanılmak üzere 302 milyar dolar kaynak istedi.
Ulaştırma Bakanlığı’nın bütçe için verdiği yasa teklifi Kongre tarafından onaylanırsa, köprü onarımı ve toplu taşıma sisteminin yenilenmesi için Amerikan Karayolu Fonu’na 87 milyar dolar katkı sağlanmış olacak.
Ulaştırma yetkilileri, bütçenin nasıl finanse edileceği konusunda henüz fikir birliği sağlanamamış olmasına rağmen, Kongre’den 6 yıl vadeli bir plan talep ediyor. Ulaştırma Departmanı, benzin ve motorinden gelen vergilere dayanan Karayolu Fonu’nun bu yıl maddi yükümlülüklerini karşılayamayabileceğine dikkat çekiyor. Fon’un yaşayacağı muhtemel sıkıntının, ekonomide iyileşmeye yönelik çalışmaları sekteye uğratabileceğinden endişe ediliyor.
ABD Ulaştırma Bakanı Anthony Foxx gazetecilere yaptığı açıklamada, “Fonlamada yaşanacak bir çöküş yüz binlerce kişinin işini riske atarak ekonomimize gereksiz bir zarar verebilir. Bunu önleyecek bir yasa geçirmemiz gerek” ifadesini kullandı.
Söz konusu fon aktarılmasına ilişkin yasa teklifi, Başkan Obama’nın Şubat ayındaki bütçe talebi ile aynı doğrultuda. Meclis ve Senato kurulları ayrı ayrı kendi yasa teklifleri üzerinde çalışıyor. Kongre’de ise henüz Başkan Obama’nın fonun geri ödemesine ilişkin, şirketlerin yurt dışı kazançlarına geçici vergi artışı getirilmesi yönündeki teklifi gündeme alınmış değil.İlk yorum yapan olun

Yorumlar