Özlük haklarını isteyen demiryolu işçileri grev yaptıÖzlük haklarını isteyen demiryolu işçileri grev yaptı :Bingöl’de demiryolu deplase işinde çalışan yaklaşık 300 işçi, çalışma saatleri, maaş zamları ve keyfi uygulamalarla özlük haklarının gasp edildiğin iddia ederek grev yaptı.

Edinilen bilgiye göre, Bingöl’ün Solhan ilçesine bağlı Oymapınar köyü mevkiinde yapımı devam eden Palu-Genç-Muş demiryolu deplase işinde çalışan işçiler bu sabah saatleri itibariyle iş bırakma eylemi yaptı. Yaklaşık 300 kişi olduğu belirtilen işçiler, sabah saatleri itibariyle grev başlatan işçiler, şantiye önünde bir araya geldi. Firma yöneticilerinden özlük haklarının iyileştirilmesini talep eden işçiler, mesai kavramı, izin günleri, maaş ücretleri ve yıllık maaş zamlarının düzenlenmesini istedi. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, etrafta güvenlik önlemleri alırken, işçiler özlük haklarının iyileştirilmemesi halinde grevi sürdüreceklerini belirtti. Şantiye şefinin kendilerine keyfi muamelede bulunduğunu kaydeden işçiler, “Şantiye yönetimince alınan bazı keyfi ve kişisel hakları zedeleyici kararlardan dolayı bugün el ele vererek hak mücadelesi başlattık. Özellikle fazla mesaileri, tatil günü, çalışma mesaileri ve yıllık maaş zamlarımızın verilmemesinden yakınıyoruz. Ayda iki gün izin hakkı veriyorlar ve fazladan çalıştığımız mesai ücretlerini ödemiyorlar. Şantiye şefi, her söylediğinin hak hukuk gözetmeksizin eksiksiz olarak yapılmasını istiyor bizlere hırsızlık muamelesi yapılıyor. bu tür keyfi muameleden rahatsız oluyoruz” dedi.

Müteahhit firmaların köylü halkını işten dolayı zarara uğrattığını ileri süren işçiler, şantiye şefi ile kötü ve keyfi muamelede bulunan bazı yöneticilerin işten alınmasını istedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.