Sami Aydın Sivas-Ankara YHT güzergahı için endişeliSami Aydın Sivas-Ankara YHT güzergahı için endişeli :Belediye Başkanı Sami Aydın Sivas-Ankara Yüksek Hızlı Tren Projesi’nin kent içindengeçeceği güzergâhla ilgili endişelerini dile getirerek, söz konusu güzergâhıngözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi. TCDD 4. Bölge Müdürü Halil Şenerise; “Dünyada bu böyle; ben Madrid’i, Tokyo’yu gördüm, hepsinde şehrinortasında YHT garları…” dedi.

SivasValisi Âlim Barut başkanlığında gerçekleştirilen İl Koordinasyon KuruluToplantısı’nda 2016 yılı sonunda tamamlanması planlanan Sivas-Ankara YHT Projesinin kent içindeki güzergâhı gündeme geldi.

İlGenel Meclisi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Sivas BelediyeBaşkanı Sami Aydın, kentin geleceğine büyük etki edecek proje ile ilgiligüzergâhın iyi planlanması gerektiğini ve yeniden düzenlenmesi gerektiğinibelirtirken, TCDD 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener, Avrupa’dan örneklervererek, güzergâhın doğruluğuna vurgu yaptı. Yaşanan bu diyalogun ardından YHT şehir içi güzergâhının tartışmaya açılıp açılmayacağı, güzergâh üzerindeherhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

“YERSEÇİMLERİ ÇOK ÖNEMLİ”
Toplantıdabazı proje ve çalışmalar hakkında paylaşımlarda bulunan Sivas Belediye BaşkanıSami Aydın, YHP Projesinin kente yapacağı etkiler ve planlanan güzergâhınoluşturacağı olumsuzluklara değindi. Bu konuda herkesin gereken adımı atmasıgerektiğini belirten Aydın, tüm etki unsurlarından destek istedi.

Aydın,şu ifadeleri kullandı:
“Gerçekten büyük projeler, bu şehrekazandırıldığı zaman şehre ciddi bir ivme katıyor. Ancak bu büyük projelerinyer seçimleri de çok önemli. Bu anlamda bildiğiniz gibi hızlı tren güzergâhıvar. Kişisel kanaatim, bu şehirde geçmişte 5 yıl belediye başkanlığı yapmış,teknik altyapısı olan ve bu işte eğitim almış birisi olarak mevcut tasarlanangüzergâh ile ilgili ciddi endişelerim var. Bu güzergâhın yeniden gözdengeçirilmesi kanaatindeyim. Olaya sadece istasyon olarak bakmamak gerekiyor.Elbette hızlı tren istasyonu önemli ama güzergâhın tasarlanan noktadan geçmesidurumunda burada ses duvarlarının da olacağını varsaydığımızda şehri güneydeciddi şekilde, ulaşımı da etkileyecek, gelecekte yapılacak bir takım projeleride olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu. Bu bakımdan bu konuyla ilgilielbette belirli bir aşama kaydedilmiş, mesafe kaydedilmiş ama bunun telafisimümkün değil. Gerekirse belirli bir zaman kaybını da göze almak lazım ama buhızlı tren güzergâhının yeniden ele alınması ve bu konuda ciddi tartışmalarınolması ve bir beyin trafiğine ihtiyaç olduğu kanaatindeyim. Her görüşönemlidir. Dolayısıyla Sivas kamuoyunun da genel desteğini ve kabulünüsağlayacak bir güzergâhın olması kanaatindeyim. Bunu Sivas adına çokönemsiyorum çünkü çok büyük bir yatırım. Yapıldıktan sonra değişmesi mümkünolmayan bir yatırım.”

“DÜNYADA BÖYLE”
Aydın’ınsözlerine, TCDD 4. Bölge Müdürü Hacı Ahmet Şener cevap verdi. Söz sırasıkendine geldiğinde kurum çalışmaları hakkında bilgi veren ve Sivas BelediyeBaşkanı Sami Aydın’ın, YHT Şehir içi güzergahı ile ilgili sözlerine cevap verenŞener, Güzergahın doğru olduğunu destekleyen ifadeler kullanarak, dünyanın birçok yerinde hızlı tren istasyonlarının şehirlerin içinde yer aldığını söyledi.

Şener;“Bu tür projeler şehirlerin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına çok ciddikatkıda bulunuyor. Sivas’ta, gelişmeye çok ihtiyacı olan, özellikle kültürelzenginliklerinin bir şekilde tanınması gereken bir şehir. Yüksek Hızlı Tren’incazibesini yaşaması, var olması için YHT Garının şehir merkezine mümkün olduğukadar yakın olması gerekiyor. Dünyada bu böyle; ben Madrid’i, Tokyo’yu gördüm,hepsinde şehrin ortasında YHT garları… Sivas’ın bu konuda ayrıca bir şansınınolduğunu da düşünüyorum. Sivas’ta YHT garı için düşünülen yer esasında şehrinmerkezine şehri bölmeden yaklaşıyor. Bu zaten mevcut demiryolu güzergâhınınparalelinde geliyor daha sonra Kızılırmak’a doğru yönleniyor. Ankara’dan da hızlı tren geçiyor ve toplam 25 kilometresi yoğun yerleşim merkezinden geçiyor.Ses duvarı tabi yüksek hızla geçtiği yerler için söz konusu ama bunlar için altgeçitler, üst geçitler talep edildi. Özellikle Ankara’ya uçakla gidemiyoruz.Sivas toplama merkezi olarak çalışacağı için garın mutlaka kolay ulaşılabilirbir yerde olması gerekiyor. Burası ile ilgili kamulaştırmalar yapıldı ama yinede değişir mi bilmiyorum. Değişecekse de çok kolay ulaşılır yerler olmasızaruret.”

Konuşmalarınardından, uzun süredir gündemde olan ancak geniş çaplı olarak kamuoyu ilepaylaşılıp değerlendirilmeyen güzergâhın, tartışmaya açılıp açılmayacağı,herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.