Sürpriz trafik para cezaları sona erecek

Sürpriz trafik para cezaları sona erecek : Trafik para cezalarının sisteme geç işlenmesi sebebiyle araç sahiplerinin karşısına çıkan yıllar sonra ki sürpriz cezalar Karayolları Trafik Kanunu Hükümleri gereğince uygulanan İdari Para Cezalarının Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar ile Kullanılacak Alındılar, Tutanaklar ve Defterler Hakkında Yönetmelik değişikliğiyle sona erecek gibi görünüyor.
Yönetmelik değişikliği ile birlikte trafik para cezası tutanaklarının tamamı 7 gün içinde Gelir İdaresi Başkanlığı’na elektronik ortamda gönderilecek.
Trafik para cezalarının 10 gün içinde tebliğ edilmesi zorunluluğu kaldırıldı.
Yeni yönetmelik değişikliğiyle, trafik cezaları, Kabahatler Kanunu’nda yer alan soruşturma zamanaşımı süreleri içerisinde tebliğ edilebilecek. Bu hükümle, kesilen cezaların 3 yıl sonra bile tebliğ edilebilmesine olanak tanınıyor.
Son dönemde vatandaşların zamanında tebliğ edilmeyen trafik cezalarının iptali için mahkemelere başvurması ve birçok sorunlarla karşılaşılması üzerine İçişleri Bakanlığı yeni yönetmelik değişikliğini yürürlüğe soktu.
Elektronik ortamda Gelir idaresi kayıtlarına aktarılacak olan Trafik para cezalarının vatandaşların mağduriyetini büyük ölçüde gidereceği düşüncesindeyim.
Ancak yeni yönetmelik değişikliği sisteme geç işlenmesi sebebiyle daha önce kesilen trafik para cezalarının vatandaşların mağduriyetini gidermediğinden, eski trafik para cezaları ile ilgili bir yasal düzenleme yapılması gerektiği kanaatindeyim.
Daha önce 6495 sayılı Kanun, 31.12.2010 tarihinden önce kesilen ve ödenmeyen trafik para cezalarına yönelik olarak 3 taksit imkanı getirmişti. Trafik para cezalarının sisteme geç işlenmesi ve ilgili kanundan mükelleflerin zamanında haberdar olamaması nedeniyle eski trafik para cezaları ile ilgili vatandaşların mağduriyeti devam etmektedir.
Sisteme geç işlenen trafik para cezaları nedeniyle vatandaşlar cezanın aslı üzerine iki katı tutarında yürütülmüş faizlerle mağdur durumdadır. Trafik para cezası olan vatandaşlar bulundukları mağduriyetleri nedeniyle trafik cezalarında af beklentisi içindedir.
sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar