Yerli Hızlı tren için ‘babayiğit’ olmak istiyorYerli Hızlı tren için ‘babayiğit’ olmak istiyor :Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Bana yetki versinler 3 yılda tasarımı yerli hızlı treni yaparım. Biz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aradığı ‘babayiğit’ oluruz, yeter ki kamu alım garantisi versin. Gerekli uluslararası spektleri karşılamak şartıyla yapılmayacak şey yok Türkiye’de” dedi.

Özdebir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ASO olarak Türkiye’de üretilmeyen birçok malı millileştirmekle ilgili projeler üzerinde çalıştıklarını ifade ederek, “Ağırlıklı olarak Türkiye’deki metro araçları, hızlı tren ve toplu taşıma araçlarının yerlileştirilmesi konusunda çalışmalarımız var. Ülkemize bu anlamda çok güçlü ve güzel adımlar atıldı” diye konuştu.

Türkiye’de şehirleşme oranının artışına paralel olarak ortaya çıkan ulaşım sorunlarını çözmenin önemine dikkati çeken Özdebir, bu sorunun çözülmesinin şart olduğunu anlattı. Yerli üretimi yapılacak söz konusu araçlarının çevre ülkelere de ihracının yapılabileceğini vurgulayan Özdebir, “Bir marka çıkartma imkanımız var. Avrupa’da zaten bu alt yapı tamamlanmış durumda. Nüfus artışı çok fazla yok. Oralarda pazar öldü, pazarın merkezi Türkiye olmak üzere. Biz de bunun için çalışıyoruz” dedi.

  • “Tasarım mülkiyeti Türkiye’ye ait araç üretmeyi amaçlıyoruz” –

Ankara metrosu için yapılan ihalede araçların “yüzde 51’inin yerli” olma şartı getirilmesinin önemli bir çıta olduğuna dikkati çeken Özdebir, “Bu yüzde 51 şartı, dünyanın da dikkatini Türkiye’nin üzerine çekti. Bu şart konulurken ihaleye katılım olmayacağı korkusu yaşandı. Şimdi Türk firmaları dünyanın en kıymetli firmaları haline geldi. Dünyanın her yerinden bu araçları üreten insanlar, Türkiye’deki firmalarla işbirliği için kapımızı aşındırıyor. Çok iyi ve ciddi bir kazanım oldu. Bu sektör, Türkiye’nin büyüyen, yükselen sektörü haline gelecek” diye konuştu.

İhaleyi alan Çinli firmanın kendi tasarımları olan araçları, kendi patentleriyle yüzde 51’i yerli olmak üzere üreteceğini bildiren Özdebir, tasarım mülkiyeti Türkiye’ye ait olan bir araç üretmeyi amaçladıklarını, Türkiye’de de bunu yapabilecek güçte ve kapasitede kuruluşların olduğunu kaydetti. Üretimin yerli hale gelmesi için alt yapı oluşturma çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Özdebir, Ankara metrolarının yapımıyla ilgili ihaleyi alan Çinli firmanın fabrikasını tamamladığını, yüzde 51’i yerli tren üretimine gelecek ay başlayacaklarını anlattı.

  • “Yerli tren üretimi için ‘babayiğit’ oluruz” –

Metro ve hızlı tren gibi araçların yerli üretimi konusunda ilk önce Ar-Ge çalışması yapılabileceğini belirten Özdebir, tasarımının ardından parçaların kimler tarafından üretileceği ve bunların nerede entegre edileceği konusunun kolay ancak uluslararası sertifikasyonu konusun biraz zaman alacağını kaydetti.

Kamunun desteği, firmaların gayretiyle her türlü sorunun aşılabileceğini kaydeden Özdebir, şöyle konuşu:

“Bana yetki versinler 3 yılda tasarımı yerli hızlı treni yaparım. Globalleşen dünyada yüzde 100 yerli diye bir şeyden söz etmek ekonomik olmaz. Tasarımının, planının ve projesinin, sertifikasyonunun bize ait olması önemli. Bunun dışında üzerinde kullanılacak malzemelerin yapımı ekonomik olacaksa yaparız, dışarıdan almak ekonomikse dışarıdan alırız. Kritik bazı şeyler var mesela trenin yönetim sistemi, bunu yerli yapmamız lazım. Bunu yapacak firmalarımız var. Tren yüzyıldan eski tarihi olan bir teknoloji. Bunu millileştirmek zor değil, biraz tersine mühendislik, biraz bilgi ve beceri katarak bu projeler fevkalade yapılabilir. Biz Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aradığı ‘babayiğit’ oluruz yeter ki kamu alım garantisi versin. Gerekli uluslarararası spektleri karşılamak şartıyla yapılmayacak şey yok Türkiye’de.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.