3. Boğaz Köprüsü ‘nün yapılma nedeni nedir  1. Boğaz Köprüsü ‘nün yapılma nedeni nedir :Ülkemizin en büyük metropolitanı ve sanayi kenti olan İstanbul, tarihte olduğu gibi günümüzde de en önemli ulaşım koridorlarından biridir. Topraklarımızda yer alan ve Asya’dan Avrupa’ya geçişi sağlayan 9.500 km uzunluğundaki 8 uluslararası ulaşım koridorunun tamamının yolu İstanbul’dan geçmektedir.

Günlük şehir içi seyahatlerin ve kıtalararası transit geçişlerin yoğun olduğu İstanbul’da kent içi ulaşımın %87’si karayoluyla sağlanmaktadır. Ülke ekonomisinin bel kemiğini oluşturan sanayi ve ticaret hacmi, artan nüfusu ile sürekli gelişen bu kentimizde araç sayısı 3 milyona yaklaşmıştır.

Asya ve Avrupa arasındaki karayolu taşımacılığının yükünü çeken her iki köprüden günde 250 bin otomobil eşdeğerinde araç geçmesi gerekirken, bu miktar 600 bini bulmakta ve köprüler 2,5 kat kapasiteyle çalışmaktadır. Gün içinde trafiğin yoğun olduğu saatler ise giderek artmaktadır. Köprülere ulaşımı sağlayan çevre yolları üzerindeki araç kuyrukları nedeniyle Boğaz’ı geçme süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Buna bağlı olarak, zaman kaybı, kural ihlali ve yüksek maliyetli bir ulaşım sonucu sürücülerin ve yolcuların bu yollarda seyahatleri çileye dönüşmekte, transit yük taşımacılığı kesintiye uğramakta, ülke ekonomisi de olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle kötü hava şartları ve kaza anlarında kapasite daha da düşmekte, bu durum şehir içi trafiğine de yansımakta, hava kirliliği ve çevre sorunlarına da neden olmaktadır.

Ayrıca, köprülerin zorunlu bakım çalışmalarında yaşanan ve her geçen gün artan trafikte uzayan araç kuyrukları, yıllık yaklaşık 3 milyar lira değerinde işgücü ve akaryakıt kaybına neden olmaktadır.

Tüm bu verilerin yanı sıra, 2023 hedef yılı itibarıyla nüfus, otomobil sayısı, yolculuk sayısı gibi verilerdeki artışlar da değerlendirildiğinde, üçüncü bir köprüye duyulan ihtiyaç açıkça ortaya çıkmaktadır.

Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak İstanbul’un kent içi ve mevcut boğaz köprülerindeki trafik yoğunluğunun azaltılması ve araçların kesintisiz, güvenli ve konforlu geçiş yapmalarının sağlanması amacıyla, Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü’nün yapımına karar verilmiştir.

Yazının tamamını okumak için BURAYA tıklayın

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.