Posted on Leave a comment

3. havalimanı Almanya’yı rahatsız etti

  1. havalimanı Almanya’yı rahatsız etti :Almanya Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye ile ilgili açıklamalarına turizmciler ‘3’üncü Havalimanı ve kongre turizmindeki atağımızdan rahatsız oldular’ sözleriyle tepki gösterdi

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un Türkiye’nin içişleriyle ilgili yaptığı eleştirilere turizmcilerden sert tepki geldi. Sektör oyuncuları, Türkiye’deki atılımların Almanya’yı rahatsız ettiğini söyledi. Jolly Tour Onursal Başkanı Sinan Vardar, THY’nin atılımları ve 3’üncü Havalimanı projesinden özellikle Almanya’nın büyük rahatsızlık duyduğunu vurguladı.

HAVALİMANI KORKUTTU

Ülkede pazar kaybı endişesinin oluştuğunu ifade eden Vardar, “Frankfurt Avrupa’nın en önemli aktarma noktalarından biri. 3’üncü Havalimanı bu konuda Almanya’ya ciddi rakip olacak. Doğu’ya uçuşlarda en önemli aktarım merkezi İstanbul olacak” diyerek Gauck’un konuşmasını eleştirdi. Türkiye’nin kongre turizminde ilk 5’e girdiğini ve birkaç yılda 3’e yükseleceğini vurgulayan Vardar, şunları anlattı: “Almanya kongre turizminde iddialı. Son dönemde Türkiye bu konuda şaha kalktı. TÜRSAB verilerine göre İstanbul’un kongre salonları 2016’ya kadar dolu. Ayrıca yatırımlar devam ediyor. Türkiye gerek turizmde gerekse ekonomideki istikrarlı yükselişini sürdürüyor. Dünya turizminin ortalama yıllık büyüme oranı yüzde 4 iken bu rakam Türkiye’de yüzde 10’un üzerinde. Tüm bu süreçler Almanya’da ciddi rahatsızlık yaratıyor. ”

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR EŞİĞİ ATLADI

Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, “Almanya ne yaparsa yapsın artık Türkiye’nin hap olma özelliğinin önüne geçemez” dedi. Türkiye’nin turizmde çok önemli bir eşiği atladığını söyleyen Ayık, “Ülkemiz coğrafi olarak stratejik bir konuma sahip. Doğu’yla Batı’nın, Kuzey’le Güney’in buluşma noktası. Konumu itibarıyla çok ciddi bir aktarma merkezi’ diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.