Adanaya Turist TramvayıAdanaya Turist Tramvayı :Geçmişte çeşitli uygarlıkların hüküm sürdüğü bir bölge olması nedeniyle içinde barındırdığı eserleri, bunların yanı sıra ören yerleri, müzeleri, yaylaları, sahilleri ve diğer doğal güzellikleriyle turizm için büyük bir potansiyele sahip olan ancak ekonomik anlamda hak ettiği değeri göremeyen Adana’da, somut çözüm yolları arayışına girildi. Bu yönde düzenlenen ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cihan Yavuz’un konuşmacı olarak katıldığı konferansta, “Turist Tramvayı” kurtuluş reçetesi olarak gösterildi. Turizmde marka olabilmek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Yavuz, turizm yatırımları ve tanıtımları hayata geçirilmeden önce Turist Tramvayı’nın yapılması gerektiğini söyledi.

GÜZERGAH ÜZERİNDE OTELLER OLACAK

Tramvay hattının bölge turizmini canlandıracağını söyleyen Yavuz, şunları söyledi “Havaalanından E5’e, Seyhan Belediyesi’nin önüne kadar gelir, isterse sonra aktarma yapar, Dörtyol Kavşağı’na gelir. Bu arada tabi havalimanından geçerken birçok otel var. İsmet İnönü’den, Kuruköprü’ye uğrar. Diğer otellerin güzergahından geçtikten sonra Eski Adana’ya geçer. Bu bölgeyi, turistlerin görmesini sağlar ki turistler otelde kaldıktan sonra buraları gezmek için tekrar tramvayı kullanacaktır. Eski vilayetten, Taşköprü, sonra yanındaki park, bütün o yemyeşil yerlerden geçiyor. Sabancı Camii ve Merkez Park’ın içerisinden geçtiğini bir düşünün. Ardından tarihi demir köprü. Yine parkların arasından geçip dilberler sekisinden geçiyorsunuz, Beyazevler’den Adnan Menderes’e kadar gidiyorsunuz.”

TURUN TAMAMI 50 DAKİKA SÜRECEK

Tramvay güzergahının 13 kilometre olduğunu belirten Yavuz, 30 kilometreye uzanan tramvay hattı örneklerinin düşünüldüğünde bu projenin çok uzun mesafeli olmadığını söyledi. Projede esas alınan olayın bir turistin bindiğinde, uğraması zorunlu oteller, Adana’nın tarihi, turistik, doğal güzelliklerinin arasından geçip sosyal merkezlere uğraması olduğunu söyledi. Güzergahın daire şeklinde Baraj Yolu’ndan aşağı indirilebileceğini ifade eden Yavuz, “Ziyapaşa’da tarihi gar istasyonu. Ardından Ziyapaşa’ya girip oranın sosyal ortamından aşağı doğru gidip tekrar E5’te buluşup oradaki otellere, sağlık ve kültür merkezlerimizden geçip havaalanına gidebilirler. Bu turun tamamı 50 dakika sürüyor. 50 dakika turunda yarım saat arayla kalkan 2 tramvay yeterli” şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.