Aksaray Demiryolu ile Mersin Limanı’na AçılacakAksaray Demiryolu ile Mersin Limanı’na Açılacak :Son yıllarda teşvikler sayesinde büyüyen Aksaray sanayisi, “Kırşehir-Aksaray-Ulukışla Demiryolu Projesi”nin yürürlüğe girmesiyle Mersin Limanı’na demiryoluyla bağlanacak.

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 5. teşvik bölgesinde yer almasıyla yatırımcılar için cazibe merkezi haline geldi. Türkiye’nin doğu-batı, güney-kuzey yönlerine uzanan karayollarının kavşağında yer alan ilde, son yıllarda yapılan önemli sanayi yatırımları dikkati çekiyor.

Daha önce demiryolları ağına bağlantısı bulunmayan Aksaray’dan, bu yıl ihale edilmesi beklenen “Kırşehir-Aksaray-Ulkışla Demiryolu Projesi”nin tamamlanmasıyla başta Ortadoğu olmak üzere, dünyanın birçok bölgesine daha düşük maliyetler ile sanayi ürünlerinin taşınması hedefleniyor.

Aksaray Valisi Şeref Ataklı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, OSB’de teşviklerle sanayinin ivme kazandığını ve önemli firmaların ilde yatırım yapma kararı aldıklarını söyledi.
Demiryolu ihale aşamasında

OSB’de üretilen ürünlerin en yakın limanlara ulaşımıyla ilgili bir ihtiyacın söz konusu olduğunu dile getiren Ataklı, “Üretilenlerin avantajlı şekilde nakliyesi ve dağıtılması çok önemli. Aksaray’dan, Mersin Limanı’na ulaşacak şekilde bir demiryolu projesi gündeme alındı. Çalışmalar sürdürülüyor. Şu anda etüt çalışmaları tamamlanmış durumda. İhale aşamasına gelindi. En yakın zamanda bu ihalenin yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Ataklı, şu anda sanayi ürünlerinin karayolu ile taşındığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Karayolu taşımacılığındaki maliyetlerle demiryoluyla yapılacak taşımacılığın maliyeti arasında büyük fark var. Demiryolu ile yük taşımacılığı çok daha ucuz. Trenle çok miktarda malı, daha kolay ve uygun maliyetle istediğiniz merkeze ulaştırabilirsiniz. Bu da yatırımcı ve üreticiler için önemli bir avantaj teşkil ediyor. Başta Brisa olmak üzere birçok büyük sanayi kuruluşunun Aksaray’a yatırım yapma kararı almasında, demiryolu projesinin etkisinin olduğunu düşünüyorum.”

Projenin daha çok yük taşımacılığına yönelik olduğunu belirten Ataklı, “Bizim acil ihtiyacımız da bu. Bir de Antalya’dan Kayseri’ye uzanacak hızlı tren projesi var. Hazırlıkları sürüyor. Hızlı tren Aksaray’dan da geçiyor. Bu projenin de hayata geçirilmesiyle turizm açısından Aksaray’a önemli bir avantaj sağlanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.