Ankara-İstanbul YHT hattı Mayıs sonunda açılıyorAnkara-İstanbul YHT hattı Mayıs sonunda açılıyor :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “Karaman Günleri” açılışının öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının ne zaman açılacağının sorulması üzerine Elvan, şu an için tarih vermenin mümkün olmadığını, ancak bu ayın sonuna doğru açılışı yapmayı planladıklarını söyledi. Bakan Elvan, Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninin fiyatı konusunda ise “Vatandaşımızı mağdur etmeyecek bir fiyat olacak” ifadesini kullandı.

YOLCU RAYA KAYACAK

Hatta çalışacak yeni yüksek hızlı trenler saatte 250 kilometre hıza ulaşacak. Ankara-İstanbul arası yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının, YHT hattı ile birlikte yüzde 78’e ulaşması bekleniyor.

SON TREN BÖYLE GİTMİŞTİ

30 Ocak 2012’de Ankara’dan İstanbul’a uğurlanan son Fatih Ekspresi’nin ardından iki kent arasında YHT için iyileştirme çalışmalarına başlanmıştı. Başkentliler, 26 ayın ardından İstanbul’a tren ile gidebilecek.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.