Ankara metro hatlarının son tren saatleri değiştiAnkara metro hatlarının son tren saatleri değişti :Başkentte metro ulaşım saatleri “sinyalizasyon düzenlemesi” nedeniyle bir saat öne çekildi.
Yaklaşık 300 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu kentte gece ulaşımının eksikliğine ilişkin eleştirilerin olduğu zamanda, ulaşımının bir saat daha geriye çekilmesi ise tartışmalara neden oldu.

Yapılan düzenlemeye göre 12 Mayıs’tan itibaren geçerli olmak üzere Ankara metro seferlerinde en çok kullanılan Kızılay – Batıkent seferleri son olarak saat 23.00’te son bulacak. Önceden bu yöndeki seferler 00.20’de son buluyorken, saat 23.30’da son bulan Batıkent – Kızılay yönündeki metro seferleri de 22.30’a alındı.

BİR BUÇUK SAATLİK FARK OLUŞTU

Değişiklikle birlikte yeni açılan duraklarda da sefer saatleri yaklaşık 1.5 ila 2 saat geriye çekilmiş oldu. Yapılan düzenlemeler sonucunda değiştirilen sefer saatleri şöyle oldu:

OSB / Törekent – Batıkent İstasyonu yönüne 22.00 (Eskiden 23.00′dı)

Batıkent – OSB / Törekent İstasyonu yönüne 23.00 (Eskiden 00.00′dı)

Batıkent – Kızılay İstasyonu yönüne 22.30 (Eskiden 00.10′du)

Kızılay – Batıkent İstasyonu yönüne 23.00 (Eskiden 00.20′ydi)

Koru – Kızılay İstasyonu yönüne 22.30 (Eskiden 23.30′du)

Kızılay – Koru İstasyonu yönüne 23.00. (Eskiden 00.10′du)

AÇIKLAMAYLA İHMAL ‘SİNYAL’ VERDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ankara Metrosu hatlarındaki sinyalizasyon sistemleri entegrasyon çalışmaları nedeniyle, 12 Mayıs Pazartesi gününden itibaren, trenlerin son hareket saatlerinde yeni düzenleme yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, yolcu aktarmasız, hızlı ve konforlu bir tren işletmesinin sağlanabilmesi amacıyla, Ankara Metrosu hatlarında sinyalizasyon sistemlerinde entegrasyon çalışması yapılacağını bildirdi.

Yılsonuna kadar devam etmesi planlanan çalışmalar nedeniyle 12 Mayıs Pazartesi gününden itibaren trenlerin son hareket saatlerinde yeni düzenleme yapıldığını belirten yetkililer, “AŞTİ VE Dikimevi yönünden (Ankaray) gelip, metroya aktarma yapacak olan yolcularımızın son tren hareket saatlerine dikkat etmeleri gerekmektedir” dediler.”

Ancak açıklamayla birlikte yeni açılan metroların sinyalizasyon sistemlerinin henüz yapılmadığı anlaşıldı.

Metro seferlerinde ve makas değişikliklerinde hayati öneme sahip sistemin yerleştirilmemesi hükümetin, seçimlerden önce metroları hemen açmak istemesinin bir sonucu olduğu öne sürüldü.

Açıklamayla birlikte, Ankara metrosunda yıl sonuna kadar sinyalizasyon sisteminin de olmayacağı belirtildi. Bu durum 2004 yılında sinyalizasyon eksikliği nedeniyle yaşanan Pamukova’da 41 kişinin ölümüne yol açan tren kazasını akıllara getirdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.