Ankara’da kent içi ulaşımında engellilere kolaylıkAnkara’da kent içi ulaşımında engellilere kolaylık :Sosyal projelerin öncüsü Ankara Büyükşehir Belediyesi, yılın 365 günü yürüttüğü hizmetlerle ulaşımdan ev temizliğine, kültürel aktivitelerden eğitime kadar pek çok konuda engelli vatandaşların yaşam mücadelesine katkı sunuyor.

Ankara’da yaşayan engellilerin kent içinde başkasına ihtiyaç duymaksızın rahatça dolaşmasını sağlamak, sosyal ve sağlık durumları ile ilgili çözümler üretmek, topluma kazandırılmasını sağlamak” amacıyla projeler üreten Büyükşehir, engellilere yönelik 20’ye yakın projesi ile dikkat çekiyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin engellilere yönelik başlıca hizmetinde, kent içinde ulaşım kolaylığı sağlayan 30 asansörlü, 31 kombi tipi olmak üzere toplam 61 araç ile engelliler evlerinden alınıp refakatçi eşliğinde istedikleri yere götürülüp tekrar evlerine ücretsiz olarak bırakılıyor. Sosyal hayata katılımı kolaylaştıran bir başka hizmette ise bu yıl 23 bin 527 engelli vatandaş ve 9 bin 640 refakatçi birey belediye otobüsleri, Ankaray ve metrodan ücretsiz yararlanıyor. EGO ayrıca engelli vatandaşların şehir içi ulaşımını sağlayan 840 adet otobüs ile ulaşımda kolaylık sağlıyor. Kent Estetiği ve EGO yetkilileri, engelliler için kaldırımda yürümeyi, karşıdan karşıya geçmeyi kolaylaştıracak her türlü düzenlemeyi de öncelikli olarak sürdürüyor.

Engellilerin hayatını kolaylaştıran en önemli projelerden “evde temizlik” hizmetinden ise yıllık ortalama 30 bin aile faydalanıyor. Engelli vatandaşların talepleri doğrultusunda ev temizlikleri, günlük ev işleri yerine getiriliyor ve bakım onarım işleri de ücretsiz olarak yapılıyor. Ayrıca evde sağlık ve psikolojik destek hizmetleri de veriliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.