Avrasya tüneli bu bölgelere yarayacakAvrasya tüneli bu bölgelere yarayacak :Marmaray ve üçüncü köprüyle birlikte İstanbul’un trafik sorununa çözüm getirmesi amacıyla planlanan Avrasya Tüneli’nin inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. Marmaray Denizi’nin altında İstanbul’un iki yakasını birbirine bağlayacak olan tünel, yaklaşık 3.5km uzunluğunda olacak.

Kazlıçeşme’den yerin altına girebn ve denizin 106 metre altından geçen tünel Göztepe’den yeryüzüne çıkacak. 2015 yılında bitirilecek olan tünelden günde 100 bin aracın geçmesi planlanıyor.

OLUMSUZ HAVA ETKİLEMEYECEK

Proje kapsamında Cankurtaran ile Kazlıçeşme arasındaki sahil yolu sekiz şeride çıkacak. Anadolu Yakası’nda Avrasya Türeli çıkışının inşası Karacaahmet Mezarlığı’nın yanındaki İETT İsfalt Durağı’nın hemen karşısında başladı.

Çalışmalar bittiğinde Göztepe semtinde Ankara-İstanbul Devlet Karayolu’na ulaşacak olan D-100 yolu 3.8 kilometre boyunca genişletilecek. Mevcut yol 2×3 2×4 şeritten 2×4 2×5 şeride çıkarılacak.

Prim yapacak semtler

Metrobüs, İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü gibi semtlerde gayrimenkul fiyatlarını kısa sürede ikiye katladı…

Metrobüs, Söğütlüçeşme’yi de hareketlendirdi. Marmaray ise Avrupa Yakası’nda Zeytinburnu ve Kazlıçeşme , Anadolu Yakası’nda ise İbrahimağa gibi semtlerdefiyatların artmasını sağladı.

İstanbul’un iki yakasını Boğaz’ın altından karayolu ile birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli’nin de çıkış noktalarında bulunan semtleri etkilemesi kaçınılmaz.

Anadolu Yakası’nda Haydarpaşa ,Fikirtepe ve Göztepe gibi semtlerin prim yapmasını sağlayacak.

HER ŞEY ULAŞIMA ENDEKSLİ

Toplu ulaşımın geldiği veya yeni ulaşım yollarının yapıldığı yerlerde gayrimenkul fiyatlarının yükseldiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Hüseyin Yüzüak, İstanbul’da gayrimenkul fiyatlarının artık ulaşıma endeksli olduğunu vurguluyor.

Piyasalarda şu an durgunluk olduğunu ifade eden Yüzüak, Avrasya Tüneli projesinin sona yaklaştığında Acıbadem’de İbrahimağa ve Fikirtepe bölgelerinde konut fiyatlarını yükselteceği görüşünde.

Hasanpaşa gibi düzgün yerleşim olmayan bölgeleri ise etkilemeyeceğini savunan Yüzüak,ancak imar artışına izin verilirse bölgeye talebin olabileceğini söylüyor. Acıbadem’de binaların yüzde 70’i 25-30 yaş civarında diyen Yüzüak, bölgede genellikle 2+1 ya da 3+1 daire bulunduğunu ve bunların 500-550 bin TL’ye satıldığını belirtiyor.

İKİ TARAFI DA MEZARLIK

Avrasya Tüneli’nin çıkış noktasının her iki tarafının da mezarlık olduğunu belirten Star Emlak Pazarlama’dan Muharrem Kurtulmuş, “Bu projenin bölgeyi hareketlendireceği sanmıyorum “diyor. Avrasya Tüneli’nin transit geçiş yolu olduğunu ifade eden Kurtulmuş, yolun bölgedeki gayrimenkulle prim yaptırmayacağı görüşünde.

Marmaray ve metronun İbrahimağa ve Hasanpaşa gibi hiç kimsenin yüzüne bakmadığı semtleri uçurduğunu söyleyen Kurtulmuş, Avrasya Tüneli’yle ilgili ise bölgede bir hareketlenme gözlemediklerini vurguluyor.

İbrahimağa’da gayrimenkül değerlerinin zaten yüksek olduğunu ifade eden Acıbadem Elit Emlak’tan Denya Aşkan ise şöyle diyor: “Ama değerler daha da yükselebilir. Tünel faaliyete geçtiğinde İbrahimağa’nın yanı sıra Kadıköy, Acıbadem ve Çamlıca da etkilenir.

FİKİRTEPE’DEKİ PROJELER

Kentsel dönüşüm projelerinin başladığı Fikirtepe’de çok sayıda yeni konut projesi var Selimoğlu Grup ve Pana Yapı’nın inşa ettiği Brooklyn Park; Emay İnşaat’ın yaptığı KentPlus Kadıköy; Teknik Yapı’nın inşa ettiği Concord İstanbul; Vartaş-Stern Immobilien AG tarafından inşa edilen Renovia İstanbul ve Anka Yapı’nın Evim Kadıköy projelerinde satışlar başladı.

1+1’den 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan bin 100 konutluk Renovia İstanbul’da metrekare fiyatları 5 bin 500TL ile 8 bin TL arasında değişiyor. 1+1 2+1 ve 3+1 daire seçenekleri sunulan Concord İstanbul ‘da ise fiyatlar 307 bin 400TL’den başlıyor. Üç farklı adada iki bin konuttan oluşan Brooklyn Park’ta da metrekare fiyatları 5bin 500TL’den başlıyor.

Bin 500 daireden oluşan ve 1+0’dan oluşan 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan KentPlus Kadıköy’de ise fiyatlar 194bin ile 961bin TL arasında değişiyor.550 konuttan oluşan 1+1’den 5+1’e kadar farklı daire seçenekleri sunulan Evim Kadıköy’de ise fiyatlar 223bin TL’den başlıyor 4 milyon 438bin TL’ye çıkıyor.

YAKIN SEMTLERDEKİ FİYATLAR

Marmaray’ın son durağı İbrahimağa ‘da çok fazla satılık daire yok. Satışa çıkan az sayıdaki 120 metrekare 3+1 dairelerin fiyatları da 300 bin ile 450 bin TL arasında değişiyor. 200 metrekare 5+1 dubleks dairelerin fiyatları ise 620 bin ile 650 bin TL arasında .

Hasanpaşa ‘da 55-65 metrekare arasındaki 1+1 dairelerin fiyatları 165bin ile 195bin TL ,75-85 metrekare arasındaki 2+1 dairelerin fiyatları ise 285 bin ile 375 bin TL arasında değişiyor. 120-140 metrekare arasındaki 3+1 daireler ise 420 bin ile 500 bin TL’den satışa çıkıyor.

Acıbadem’de de satılık çok sayıda ev bulmak mümkün. 260metrekare 5+1 dubleks dairelerin fiyatı bir milyon 300 bin TL’ye kadar çıkıyor. Koşuyolu’nda fiyatlar oldukça yüksek. Ağırlıklı olarak 2+1 ve 3+1 dairelerin bulunduğu semtte, 112-115 metrekarelik daireler, 500-520 bin TL’ye satılıyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.