Avrupayla Çerkezköy Üzerinden TicaretAvrupayla Çerkezköy Üzerinden Ticaret :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları Çerkezköy Lojistik Şefliği verilerine göre 1 Ocak-22 Mayıs tarihleri arasında Çerkezköy Tren İstasyonu’ndan 9 bin 902 adet vagonla 181 bin 55 ton yük taşındı.

TCDD Çerkezköy Lojistik Şefliği verilerine göre 1 Ocak-22 Mayıs 2014 tarihleri arasında Çerkezköy Tren İstasyonu’ndan 9 bin 902 adet vagon taşınırken, 181 bin 55 ton yük taşındı. Taşınan yüklerin %60’ı ithalat olarak kayıtlara geçerken, %40’ı ise ihracat olarak kayıtlara geçti.

İTHALAT VE İHRACAAT ÇERKEZKÖY ÜZERİNDEN YAPILIYOR
Çerkezköy-Halkalı arasındaki yol bakım ve onarım çalışmaları nedeni ile yolcu ve yük treni seferlerinin yapılamadığı belirtilirken, yurt dışından gelen vagonlar ile yurt dışına gidecek vagonlar ile yüklerin boşaltılması ve yüklenmesi Çerkezköy Tren Garı’nda yapılıyor.

351 BİN 316 TON YÜK TAŞINDI
Çerkezköy Tren Garı’nda 2013 yılı içerisinde 14 bin 121 vagonun taşındığını belirten TCDD Çerkezköy Lojistik Şefliği yetkilileri geçtiğimiz yıl 351 bin 316 ton yükün de taşındığını ve taşınan bu yüklerin %60 civarında bir oranın ithalat, %40 civarında bir oranın ise ihracat olduğunu kaydettiler.

YIL SONUNU BULABİLİR
Halkalı-Çerkezköy tren seferlerinin yol bakım ve onarım çalışması nedeni ile yapılamadığından dolayı Avrupa’ya tren seferlerinin Çerkezköy üzerinden yapıldığını ve Avrupa’dan gelen trenlerin de yüklerini Çerkezköy İstasyonu’nda boşalttığını ifade eden yetkililer, “Demir yolu ile Avrupa’ya ihracat Çerkezköy Tren Garı üzerinden yapılıyor. Firmalar yüklerini kamyonlar veya tırlar ile Çerkezköy Tren Garı’na getiriyor ve bu yükler buradan trenlere yüklenerek Avrupa’ya gönderiliyor. Yine Avrupa’dan ithal edilen ürünler ise demiryolu ile Çerkezköy Tren Garı’na gelerek, burada boşaltılıyor. Daha sonra kamyon ve tırlar ile ülkenin farklı noktalarına taşınıyor” açıklamasında bulundular.

YOĞUNLUK NE ZAMAN AZALACAK
Çerkezköy-Halkalı tren seferlerinin Ağustos ayı sonunda veya en geç 2015 başında normale dönmesinin beklendiğini ifade eden TCDD Çerkezköy Lojistik Şefliği yetkilileri, yol onarım ve bakım çalışmalarının tamamlanmasının ardından yolcu ve yük tren seferlerinin yeniden başlayacağını belirterek, “Seferler normale döndüğü zaman Çerkezköy Tren Garı’ndaki yoğunluk da azalacak. Yükleme ve boşaltma işlemlerinin büyük bir kısmı Halkalı’dan yapılacak” şeklinde görüş bildirdiler.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.