Çin, Afrikada demiryolu işi almayı başardıÇin, Afrikada demiryolu işi almayı başardı : Çin, Afrika’daki ilk demir yolu inşaası işini aldı, Nairobi ve Mombasa arasındaki 600 km’lik demiryolu Çinliler tarafından yenilenecek.

Çin şirketleri Afrika’nın doğusundaki Kenya’da uzun bir demiryolu hattının yapımı işini aldılar. Toplam 3,8 milyar Dolarlık demiryolu inşaatının anlaşması imzalandı. İlk aşamada 3,5 yıl içinde İngiliz koloni döneminden kalma, liman şehri Mombasa ile başkent Nairobi arasındaki 600 km uzunluğundaki eski demir yolu yenilenecek. Uganda, Ruanda, Burundi ve Güney Sudan’da da bazı hatlar Çinliler tarafından inşaa edilecek.

Anlaşmaya göre masrafların yüzde 90’ını Çinli ‘Exim-Bank’ karşılayacak, kalan yüzde 10’u ise Kenya karşılayacak. Anlaşma Kenya ile ‘China Communications Construction’ arasında yapıldı. İnşaat çalışmalarına Ekim ayında başlanması bekleniyor.

Nairobi’de yapılan imza törenine Çin Başbakanı Li Keqiang’la birlikte Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ve Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir katıldı. Çin Başbakanı Li, ‘aynı seviyede ortak’ bir çalışmadan bahsederek her iki taraf için bir kazanç sağlandığını söyledi. Li, daha önce bu ayın başında Afrika Birliği OAU tarafından düzenlenen bir toplantıda Afrika’nın büyük şehirlerini birbirine bağlayan geniş bir demiryolu ağı yapılabileceğini ve bunu yapmak üzere Çin’in teknik imkanının bulunduğunu ifade etmişti.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.