Çin dünyayı demir ağlarla örecek ;okyanus tabanı dahilÇin dünyayı demir ağlarla örecek ;okyanus tabanı dahil :Çin’in planladığı hızlı tren ağı, Çin’den ABD’ye uzanacak 13.000 km’lik su altı tünelini de kapsıyor. Planlarda Türkiye’den geçecek “İpek Yolu” hattı da var.

Independent’ın haberine göre, “Çin’den Rusya’ya, oradan ABD’ye” uzanan hat, Çin’in kuzeydoğusundan başlayacak, Sibirya’yı aşarak Bering Boğazı’nı geçecek ve Kanada’yı katederek ABD’ye ulaşacak.

Plan dahilindeki diğer hatlar arasında Paris-Londra ve Berlin Moskova hatları da var. Avrupa’yı dolaşacak ve İpek Yolu güzergâhını izleyecek diğer bir hat ise İran ve Türkiye üzerinden Almanya’ya ulaşacak. Hattın uluslararası ayakları için görüşmelerin başladığı söylentiler arasında…

Çin’i Vietnam, Kamboçya, Tayland ve Malezya üzerinden Singapur ile bağlayacak dördüncü Pan-Asya hattının inşaat çalışmaları devam ediyor. Çin’den Afrika’ya uzanacak hattın projeleri ise çizim aşamasında.

Dünyayı dolaşacak hızlı tren projesinin en iddialı ayağının ise ABD ile Çin’i birleştirmesi planlanıyor. Rusya ile Alaska arasındaki boğazı aşacak 200 km’lik bir su altı tünelini de içeren bu proje tamamlandığında, Manş Tüneli’nin dört katı uzunluğunda olacak. Bu da dünyanın en uzun su altı tüneli unvanını hakedeceği anlamına geliyor. Çin Mühendislik Akademisi’nden uzmanlar, seyahatin iki gün süreceğini ve trenin hızının saatte 350 km olacağını belirtiyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.