Demiryolunda Yük Taşmacılığının Payı Artırılmalı



Demiryolunda Yük Taşmacılığının Payı Artırılmalı : DB Schenker Rail Intermodal Sektör Müdürü Adreas Schulz, “Türkiye’nin 100 milyondan fazla tüketici grubu, genç nüfusu var. Türki Cumhuriyetleri, Kazakistan vb ülkeler bizim için atılım yapabileceğimiz bölgeler.” önemli taşımalarından olacağı inancı hakim.

Avrupa, Orta Doğu ve Asya ülkelerine blok yük treni koridorları oluşturulduğu belirtilirken, Avrupa’nın Orta Doğuya, Kuzey Afrika’ya ve Orta Asya’ya demiryolu yük koridorlarıyla bağlanmasının bu açıdan Avrupa için önem arz ettiği kaydedildi.

“TÜRKİYE İLE FIRSATLARI DEĞERLENDİREBİLİRİZ”
DB Schenker Rail İntermodal Sektör Müdürü Adreas Schulz, Türkiye ekonomisinin 2013-2020 yılları arasında, Güneydoğu Avrupa ülkelerinin de üzerinde yani yüzde 4’ten fazla büyüyeceğini söyledi. Türkiye’den batıya taşımacılık koridorunun önemli olacağını vurgulayan Schulz, bunun da demiryolu şirketleri için cazip hale geleceğine işaret etti.

Tırlarla taşımanın bu koridorda zorlaşacağını, demiryolu ile taşımanın ise karayoluna göre yüzde 20 fiyat avantajı olduğunu anlatan Schulz şöyle devam etti, “Yüklemeyi 44 tona kadar çıkarabiliyorsunuz. Bu nedenle demiryolu intermodal taşımacılık önemli olacaktır.

Türkiye’nin 100 milyondan fazla tüketici grubu, genç nüfusu var. Türki Cumhuriyetleri, Kazakistan vb ülkeler bizim için atılım yapabileceğimiz bölgeler. Romanya’da toparlanma var. Karadeniz’e açılan pazarlar olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de de demiryolu pazarının serbestleşmesi yeni fırsatlar getirirken, Doğu Avrupa’ya yapacağımız işbirlikleri için fırsatları beraber değerlendirebiliriz.

TCDD’NİN BELİRLEDİĞİ HEDEFLERDEN BAZILARI
• Demiryolu çeken-çekilen araç filosunu geliştirmek, • Çeken ve çekilen araçların üretim ve bakımlarında özel sektör payını artırmak, • Demiryolu işletmeciliğinde özel sektör payını yüzde 50’ye çıkartmak, • Taşımacılıkta demiryollarının payını yolcu taşımalarında yüzde 10 ve yük taşımalarında yüzde 15’e çıkarmak.

Bu ve benzeri hedefler, sektördeki firmalara büyük sorumluluklar yüklüyor. Bunların gerçekleştirilmesi, ülkenin demiryolu sanayisinin gelişmesi ve küresel demiryolu pastasından daha fazla pay alması açısından son derece önemli. Yapılan kanuni düzenlemeler ve yapısal değişikliklerin tamamlanmasıyla birlikte; sektörde sağlanacak genişleme sonucu, kamunun yanında irili ufaklı birçok özel firma da sektörün içine çekilerek, demiryolu sanayinin hızla gelişerek büyümesi sağlanmış olacak.

Geçtiğimiz ay gündemi en çok meşgul eden konulardan biri de hiç kuşkusuz demiryolu sektörü oldu.

Demiryolu taşımacılığının önemi düzenlenen ulusal ve uluslararası kongre ve konferanslarda ele alındı. En önemlilerinden olan, Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC), 11. Avrupa Demiryolu Trafik Yönetim Sistemi (ERTMS) Dünya Konferansı ve 3. Demiryolu ve Liman Bağlantıları Zirvesinde konuşulan konular, taşımacılıkta demiryolunun önemini bir kez daha gözler önüne serdi. 20’nci yüzyılın başında modernleşmenin en önemli araçlarından birinin demiryolu ulaşımı olduğuna işaret edildi ve yük taşımacılığının payının artırılmasının önemli olduğu sonucu çıkartıldı. Özellikle sınırlar ötesi ticaretin artırılmasıyla birlikte demiryolu ulaşımının küresel ölçekte bir ulaşım modu olarak kullanılmaya başlandığı çevreinsan ilişkisi, daha az arazi kullanımı, kaynakların sürdürülebilir alanlara kaydırılmasının da demiryolunu ayrıcalıklı kıldığı vurgulandı.

Son yıllarda Avrupa ülkelerinin dışında Türk taşımacılık ve lojistik sektörünün Ortadoğu, Asya ve Uzakdoğu pazarında yaşanan rekabete katıldığı, fakat dünyanın her ülkesine taşıma yapan Türk lojistik firmalarının coğrafi konumun avantajlarını kullanırken bugün hala vize ve kota sorunlarıyla mücadele ettiğine de dikkat çekildi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.