Derince Limanı özelleştirmesine karşı olan işçiler açlık grevine başladıDerince Limanı özelleştirmesine karşı olan işçiler açlık grevine başladı :Limanın işletme hakkının özel sektöre devredilmesini protesto eden 2 işçi, açlık grevi başlattı

Derince Limanı’nın 39 yıl süreyle işletme hakkının özel sektöre devredilmesine tepki gösteren Binali Demir ve Ali Erdoğan adlı işçiler açlık grevine çıktı.

Demir, gazetecilere yaptığı açıklamada, 25 yıldır limanda çalıştığını belirterek, iki gün önce açlık grevine başladıklarını söyledi.

“Şu anda 2 kişiyiz, daha sonra sürece bağlı kademeli olacak” diyen Demir, özelleştirilen işletmelerde çalışma koşullarının zor olduğunu anlattı.

Soma’nın Türkiye’nin gerçek örneği olduğunu savunan Demir, “İşten atılmalara yol açan özelleştirmelere engel olmak için mücadele ediyoruz çünkü basında da gördük, intihar edenler, sakat kalanlar olmuş. Bunların olmaması için greve çıktık. Görüşmeler devam ediyor. Son teklif bugün verilecek. Bu süre ne kadar olacak, ona göre mücadeleye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Liman – İş Sendikası Şube İdari Sekreteri Ahmet Ergül de Derince Limanı’ndaki özelleştirmenin mevcut haliyle devam etmediğini savundu.

İşletme hakkının 39 yıl yüklenici firmaya devredileceğini kaydeden Ergül, “Limanın mevcut gümrüklü sahası 330 bin metrekareyken işletmeciye şöyle bir hak tanınıyor. Denizi gel, doldur. Denize 450 bin metrekarelik dolgu izni veriyor. Körfez, zaten doğal liman. Bu limanı da katletmekten başka bir amacı yok. Buna da karşıyız. Denizimizi seviyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.