En Güçlü Aday Mevlana

ingilizler istanbul havalimanini inceledi
ingilizler istanbul havalimanini inceledi

En güçlü aday Mevlana :Sloganı hazır: ‘Her gün bir yerden göçmek ne iyi, Her gün bir yere konmak ne güzel’ Haziran ortasında temeli atılacak üçüncü havalimanı konusunda en çok merak edilen ismin ne olacağı… Seçenekler arasında en güçlüsü ‘Mevlana Havalimanı…’ İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanında ‘mutlu başlangıç’ yaklaştı. Temel atma töreni için kesin tarih Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın programına göre şekillenecek. Tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak yeni havalimanının ismi konusunda henüz bir netlik yok.


‘KİM OLURSAN OL GEL’ DİYECEK

Havalimanına verilecek ismin Başbakan Erdoğan’ın da katılacağı temel atma töreninde açıklanması bekleniyor. İsim konusunda elemeler sürerken, kulislerde en güçlü adayın ‘İstanbul Mevlana Havalimanı’ olduğu konuşuluyor. Mevlana isminin seçilmesinin temelinde hem Türkiye hem de dünyadaki Mevlana ve onun büyük eseri Mesnevi’nin oluşturduğu algı var. Unesco’nun 2007’yi ‘Mevlana Yılı’ ilan etmesinin ardından artan ilgi, Mesnevi’yi ABD’de en çok okunan kitaplar arasına yerleştirmişti. Yüzyıllar önce ‘Kim olursan ol yine gel’ diyen Mevlana’nın birleştirici kimliğinin havalimanı için en güçlü küresel mesaj olduğu belirtiliyor.

BU SÖZ HAVALİMANIYlA BÜTÜNLEŞEBİLİR…

“Her gün bir yerden göçmek ne iyi, Her gün bir yere konmak ne güzel” sözünün de havalimanıyla bütünleşeceği belirtilirken, Mevlana isminin seçilmesi durumunda bu cümlenin de havalimanının en belirgin sloganı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

HEDEFLENEN AÇILIŞ: 2019

Yeni havalimanına ilişkin dört etaplı projede, birinci etabın 2017’de, tamamınınsa 2019’da faaliyete geçmesi hedeflendi. Projedeki Terminal 1’in toplam büyüklüğü brüt olarak 1 milyon metrekare olarak hesaplanıyor. Bu da 143 futbol sahası demek.

TÜM DÜNYADA BÖYLESİ YOK

Havalimanı ihalesini 22.1 milyar euro+KDV ile Limak-Cengiz-Mapa-Kolin-Kalyon OGG kazanmıştı. Ödenecek KDV’yle birlikte toplam miktar 26.1 milyar euro. Ortakların projeye toplam 10.2 milyar euroluk da yatırım yapması planlanıyor.


1 Comment

  1. Yanlış anlaşılmaması için; “Mevlana Havalimanı” ismine karşı değilim. Mevlana, hem şahıs olarak, hem de isim olarak benim için de çok önemli, çok ulvi bir değeri ifade ediyor.
    Ancak, bir oldu bitti ile, daima hükümet başındakiler tarafından çeşitli isimlerin dikte edilmesi de, artık dur denmesi gereken bir hal aldı. İstemiyorum kardeşim, ne Kanuni’nizi, ne de Fatih’inizi. Benim için bu zatlar çoktan ölmüş tarihi değerlerimiz…
    Neden aklınıza hiç Türk Bilim İnsanları gelmez? Örneğin Sedef hastalığının (mukozal kanser çeşidi) bulucusu BEHÇET (Hulusi BEHÇET -1889-1948, Dr. Hekim Dermatolog- tarafından 1937’de keşfedilmiş), isim babası (Behçet Hastalığı = Behcet Syndrom / Hypopyon İritis). Hem de adamlar İngilizce, Almanca, Fransızca… sözlüklerde “Behcet Syndrom” diye yazıyorlar. Bizim gibi Rudolf DIESEL’in isminden “DİZEL” ‘i cehalet örneği olarak kaydır, kuydur geliştirmeden… Veya neden “Prof. Dr.-Ing. İNAN” akla gelmez? Neden Prof. Dr.-Müh. Bekir DİZİOĞLU olmasın… Bunların kitapları yabancı dillere tercüme edilmiş, tanınan, bilinen, ama bizlerin bi’haber olduğumuz ünlü Türk mühendisleri, bilim adamları. Birincisi Teknik-Mekanikçi (Fizikçi), diğeri ise, ünlü dişli kutular ve mekanizmalar uzmanı… Daha bir dizi vefat etmiş ve/veya henüz hayatta olan hocamızın bunu çoktan hak ettiği kesin.
    Bu sadece bir örnek idi. Vurgulamak istediğim; sadece zaten var yok onbir tane olan, çağımızın bir avuç bilim insanımızın da ismini yaşatmak, yüceltmek, ileriye taşımak, vatandaşlarımıza bu bilinci aşılamak, gençleri de teşvik etmek, bilim ve tekniğe özendirmek. Bilim ve Teknik Toplumu böyle oluşuyor.
    Eskiye bu şekilde değer verilmez! Sadece türbeler vs. bakılmaz, temizlenmez. Geçmişimize bu kadar çok önem veriyorsak (ki verilmelidir), belediyelerimiz utansınlarda biraz da yakın geçmişi göz önüne alarak adeta birer mezbelelik halindeki mezarlıklarımıza biraz çeki düzen versinler. Her ziyaretimiz, adeta ayrı bir üzüntüye neden olmakta.

Yorumlar