Gebze-Halkalı banliyö hattı 2016 yılına kaldıGebze-Halkalı banliyö hattı 2016 yılına kaldı :Marmaray kapsamında ‘iyileştirilecek’ olan Gebze-Halkalı istasyonları arasında sefer yapacak banliyö trenleri, lokasyon değişiklikleri yüzünden bir yıl gecikecek. Seferler , 2016 yılında başlayacak.

Gebze- Halkalı arası banliyö hatları iyileştirme projesi, bazı istasyonlardaki zorunlu lokasyon değişikliği nedeniyle gecikmeli olarak hizmete girecek. Projeyi üstlenen İspanyol OHL’ye yakın kaynaklara göre 2016 yılında tren seferleri başlayabilir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, son günlerde mesaisini MARMARAY Projesi’nin ayağını oluşturan Gebze Söğütlüçeşme ile Kazlıçeşme-Halkalı arasındaki banliyö hatlarının iyileştirilmesine ayırıyor. Ulaştırma Bakanlığı, banliyö hatlarının iyileştirilmesi ihalesini üstlenen İspanyol OHL ile toplantı üstüne toplantı yapıyor. Toplantılardan sızan bilgilere göre proje, bu değişiklikler nedeniyle bir süre, gecikecek. OHL’ye yakın kaynaklara göre hatta tren seferlerine 2015 yılı yerine 2016 yılında başlanabilir.
BANLİYÖLER VE METRO MARMARAY’A KATILACAK

Proje tamamlandığında, banliyö hatları ile metro hatları MARMARAY’a eklemlenmiş olacak. Gebze-Halkalı arasında kesintisiz işletmeciliğe geçilecek. Yüzeyde 2 olan hat sayısı 3’e çıkarılacak, bunlardan 2’si banliyö işletmeciliği için 1 adedi ise şehirlerarası trenler ve hızlı trenlere hizmet vermek için kullanılacak. Böylelikle daha verimli bir tren işletmeciliği yapılması hedefleniyor. Proje yaşama geçirildiğinde Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika içinde ulaşılabilecek. Marmaray projesinin tüm aşamaları hayata geçince toplam hat uzunluğu 76 kilometre olacak.
GEBZE-PENDIK TAM GAZ SÜRÜYOR

Sözleşme kapsamında Gebze-Pendik arası 20 kilometrelik güzergâhta kablo, sinyal, kataner, hat sökümü ile travers ve balast kaldırma işleri tamamlandı. Bu kesimde yer alan 11 istasyon, 63 sanat yapısı ve hat boyu güzergâhı için tasarım işleri büyük oranda bitirildi. Kazı, dolgu, sanat yapıları, istinat duvarları ve istasyon inşaat faaliyetleri halen devam ediyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. Geldik 2016 yılına yeni nerde yok ama cek caka devam

  2. Haziran 2013’te güzelim banliyöyü kapattınız. 3 yıldır İstanbul’un Anadolu yakası yollarda helak oluyor. Sayelerinde trafikte normalden 3 kat fazla zaman geçiriyorum. Madem Pendik’ten hızlı tren kalkıyor, neden bu banliyönün Gebze-Pendik arasını açmazlar ?

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.