Gül: Petrol, doğalgaz ve demiryolu hatları üzerinde çalışıyoruzGül: Petrol, doğalgaz ve demiryolu hatları üzerinde çalışıyoruz.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e hareketinden önce basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e hareketinden önce basın toplantısı düzenledi. Gül, petrol, doğalgaz ve demiryolu hatları gibi projeler üzerinde çalıştıklarını belirterek “Bütün bu projelerle Güney Kafkasya’da barış ve istikrar ve refahı pekiştirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk Havalimanı’ndaki Devlet Konukevi’nden Tiflis’e hareketi öncesi basın toplantısı yaptı. Bakanlar Faruk Çelik ve Lütfi Elvan’ın eşlik ettiği Gül’ün heyetine, Tiflis’te bulunduğu sırada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılacak.

Gül, ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasındaki üçlü zirveye katılacağını belirttti. Cumhurbaşkanı Gül, esasen üç ülkenin dış işleri bakanlarının bir araya gelerek yaptıkları toplantının cumhurbaşkanları düzeyine taşınarak yeni bir çerçeveye oturtulacağını söyledi. Gül, “Güney Kafkasya’daki bu iki ortağımız ile birlikte bugüne kadar bir çok önemli projeyi hayata geçirdik. Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru hattı ile Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru hatları ile halklarımızın refahını artırmaya gayret ettik. Şimdi de Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve Transanadolu Dogalgaz hattı gibi stratejik öneme sahip projeler üzerinde çalışıyoruz. Bütün bu projelerle Güney Kafkasya’da barış ve istikrar ve refahı pekiştirmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

GÜMRÜKLERDE TEK PENCERE DÖNEMİ

Tiflis’teki temaslarının diğer boyutunda ise 7 Mayıs günü Gürcistan Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile görüşeceğini belirten Gül, “Gürcistan’a pasaportsuz seyahat imkanı tanıyan kimlikle geçiş uygulamasını 2011 yılında hayata geçirdik. Batum Havalimanı ortaklaşa kullanılıyor. Yakında gümrüklerde tek pencere uygulamasını başlatacağız. Tüm bunlar Gürcistan’daki temaslarımızda üzerinde duracağımız konulardır.” dedi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin de görüşmelerin ortak noktası olacağını belirten Gül, bu kapsamda Tiflis’te iş adamlarının katılacağı forumda bir konuşma yapacağını da söyledi. Gül, “Maksadımız 1 buçuk milyar dolar civarında seyreden ticaret hacmimizin, bir milyar dolara yaklaşan Gürcistan’daki yatırımlarımızın ve firmalarımızın bu ülkedeki hidroelektrik santrali, otel ve toplu konut gibi altyapı projelerinden aldıkları payın artırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Gül, toplantının ardından kendisini takip eden basın mensuplarından soru almadı.

 

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.