Hızlı Tren İstasyonunun çökme nedeni belli olduHızlı Tren İstasyonunun çökme nedeni belli oldu : Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde yapımı devam eden Yüksek Hızlı Tren İstasyonu’nda beton dökümü sırasında meydana gelen ve 5 işçinin yaralandığı çökmeye, kalıp ve iskele hatasının neden olduğu ileri sürüldü.

İnşaat Mühendisleri Odası Sakarya Şubesi Başkanı Hüsnü Gürpınar, bu olayın inşaatlarda ihmal ve denetimsizliği bir kez daha gündeme getirdiğini söyledi. Güvenlik kamerasına yansıyan çökme görüntülerini izlediğini belirten Gürpınar, şunları söyledi:

“Tamamıyla kalıp ve iskele hatasının yanı sıra ihmal vardır. Gerekli güvenliğin sağlanmaması ve denetimlerin yapılamasından kaynaklanıyor. Betonun dökülmeden önce kalıbın denetimini, şantiye şefinin yapması gerekiyordu. Şantiye şefinin yaptığı kontrolleri de şantiye idaresinin denetlemesi gerekiyor. Tamamıyla denetimsizlik var. İzlediğim görüntülerde kalıp iskelelerinde çapraz bağlantıları göremedim. Bu sebepten dolayı çökme olduğunu düşünüyorum. Kalıbın yeterli sağlamlıkta olmaması ve güvenlikte olmaması başlıca nedenlerdendir.”

Savcılık olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, inşaattan alınan beton numuneleri de incelenmek üzere Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’ne gönderecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Şayet bir kalıp ve onu tutan, destek olan altyapı=iskele sistemi, sıvı haldeki beton dökülünce yükü karşılamıyor ve çöküyorsa…. Burada uzatacak, çözülmesi gereken bir sır perdesi yoktur. Sistem yükü taşıyamayarak, kolaps geçirmiş, çökmüştür. İskele+kalıp sistemi hatası gün gibi ortada. Sorumluları hesap verecektir. Ancak esas sorumlular; denetim mekanizmasıdır! Denetim sistemi acilen gözden geçirilmeli, aksayan taraflar bertaraf edilerek, tüm hat baoyu inşaatlarında geçerli bir mekanizma yaratılmalı, benzer kazaların oluşması kesinlikle engellenmelidir. Öyleki, oluşturulması gerekli yeni sistem (denetim, ikaz, yaptırım…) tüm inşaat sektörüne örnek olmalı, hepsince üstlenilebilmelidir. Yoksa bunları hep doğal afet sınıfına sokup, “görünmez kaza”, fıtrat vs. gibi zırvalamalara devam ederek belki kendi kendimizi aldatabiliriz. Ama küresel bir oyuncu olmayı arzuladığımız ve yurt dışında da pek çok başarıya imza atılan bir dönemde, komik olur kendi, kendimizi rezil ederiz. Olay sadece bizim açımızdan değil, tüm bir branş ve sistemimiz, geleceğimiz açısından vehement önemlidir! Bu bir küresel imajımız meselesidir. Çıkaracağımız dersler ve alacağımız karşı tedbirlerle ölçüleceğiz. Unutmayalım; tüm küresel inşaat dünyasının gözleri üzerimizde!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.