Hızlı Tren otobüs firmalarını korkuttuHızlı Tren otobüs firmalarını korkuttu :Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek olan Yüksek Hızlı Tren otobüs firmalarını korkuttu. Bazı otobüs firmaları ya hattan çekilecek ya da seferlerini azaltacak. YHT, uçak yolcularını da etkileyecek.

Ankara-İstanbul arasını 3 saate indirecek olan Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için geri sayım başlarken, iki şehir arasında sefer yapan otobüs firmalarında da endişe başladı. Halen 45-60 lira arasında fiyatlarla yolcu taşıyan bir çok otobüs firmasının 70-80 liraya hizmet verecek YHT ile birlikte seferlerini azaltacağı ya da bu hattan çekileceği belirtiliyor. Uçak yolcularından bir bölümünün de hızlı treni tercih edeceği hesaplanıyor.

Sayıları 20’yi bulan otobüs firmaları, İstanbul-Ankara arasında karşılıklı olarak günde yüzlerce sefer yapılıyor. YHT’nin hizmete girmesi sonucu müşterinin, 6 saatlik otobüs yolculuğu yerine 3 saatlik hızlı treni tercih edeceği belirtiliyor. YHT ile otobüs arasındaki fiyat farkının az olması ve YHT’deki bazı seferlerin indirimli uygulanması da, demiryolunu avantajlı hale getiriyor.

9 DURAK VAR
İstanbul-Ankara arası yolculuk süresi ilk etapta 3,5 saat sürecek. Geyve-Sapanca kesiminin tamamlanmasıyla bu süre 3 saate inecek. Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul YHT hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009’da hizmete açıldı. Yapımı tamamlanan Eskişehir-İstanbul arasındaki 266 kilometrelik bölümün açılışı da ay sonunda yapılacak. YHT bu hatta saatte 275 kilometreye kadar hıza ulaşabilecek.

Ankara-İstanbul YHT hattında ilk etapta Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Pamukova, Sapanca, İzmit, Gebze ve Pendik olmak üzere toplam 9 durak bulunacak. Daha sonra hat İstanbul Söğütlüçeşme istasyonuna kadar uzatılacak ve günlük karşılıklı 16 sefer düzenlenecek. Hattın hizmete girmesiyle birlikte yolcu taşımacılığında yüzde 10 olan demiryolu payının, yüzde 78’e çıkması öngörülüyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.