Hızlı Tren seferlere başlarkenHızlı Tren seferlere başlarken :2014 Şubat ayında seferlere başladı başlayacak derken Mayıs ayı sonlanırken bile ortalarda gözükmeyen Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı treni büyük bir aksilik olmazsa ( Özellikle Kocaeli-Sakarya kesiminde hızlı tren hattına sabotajlar yapılıyormuş. Böyle hainane ve toplu kıyıma yönelik bir alçaklığı kim- neden yapar anlamıyorum) bu yılın ikinci yarısı girrmeden start alacağa benziyor. Bizde her seçim öncesinde vizyona konan “Önemli bir olay ” Cumhurbaşkanlığı seçimi ” öncesi Ankara-İstanbul Hızlı Treni olacak galiba?
Hazır YHT henüz seferlere başlamamışken kendimce önemli gördüğüm bazı noktaları DDY İlgililerinin dikkatine sunmak istiyorum:
Bilindiği gibi Ankara-İstanbul Hızlı Tren Hattı Çayırova’dan Bilecik’e kadar düz ovada değil yer yer virajlı, bol tünel ve viadüklü bir güzergahtan oluşmaktadır. Bu hatta hızlı trenin 250 km.hıza ulaşması şöyle dursun, zaman zaman 60-70 km.ye kadar düşebilecek ve pilotun dönemeçleri güvenli bir şekilde alabilmesi için bir hayli dikkatli olması gerekecektir. Geçenlerde İspanya’da meydana gelen hızlı tren kazası göz önüne alınırsa hızlı tren setlerimize insan hatasına meydan vermeyen otomatik frenleme sistemleri olmalıdır.
Hatlar ve seferler hakkında geniş bir tanıtım kampanyası düzenlenmelidir.
Optimal bir fiyatlama politikası izlenmeli, özellikle öğrenciler gibi dar gelirli kesimlere indirimler uygulanmalıdır. Tıpkı uçaklarda olduğu gibi erken rezervasyonlara da indirim sağlanmalıdır.
İstanbul-Konya Hattı da mutlaka hizmete açılmalıdır. Sanırım Ankara’ya gitmeden Polatlı üzerinden Konya’ya bir dönüş verilebilir. Böyle bir hat Konya açısından müthiş bir iç turizm hamlesi olacaktır.
İstanbul-Konya veya İstanbul- Sivas gibi 5 saat ve daha uzun süreli hatlarda mutlaka resturant hizmeti de verilmelidir. Eski ekpreslerde yemekli vagon hizmeti ne kadar güzeldi.
İstanbul-Ankara hattında zamanla her saat başı karşılıklı seferler düzenlenmeli, iki büyük şehrimiz adeta uzak semtler gibi birbirine bağlanmalıdır.

Bu arada sırası gelmişken ünlü tarihçimiz İlber Ortaylı Hoca’nın “Cumhuriyetin İlk Yüzyılı ” adlı kitabından hızlı trenler hakkında bir değerlendirmesini buraya almak istiyorum:
” Bugünlerin Türkiyesi’nin 1930’ların “Demirağlar ören ” Türkiyesi’ni geçmek için, Ankara-İstanbul, İstanbul-İzmir, İzmir-Ankara, Ankara-Adana-Gaziantep hattını ve de Ankara-Samsun ve Ankara-Kayseri hızlı tren hattını tamamlamış olması gerek. O zaman belki geçmişe laf edebiliriz. Şimdi bir cumhuriyetin kapasitesi vardır. Yatırım için şartlar mevzu bahistir.”
Herhalde 2023’e varmadan, yani 8-9 yılı içinde, hocamızın sözünü ettiği hızlı tren hatlarını yapıp, “İkinci Demirağlar Mucizesini ” gerçekleştireceğimize inanmak istiyoruz.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.