Hızlı tren üreticisi Siemens ’in işçileri tedirginHızlı tren üreticisi Siemens ’in işçileri tedirgin :Almanya’nın önde gelen şirketlerinden Siemens’in tasarrufa gideceğini duyurması işçileri tedirgin etti.

Öte yandan elektrik santralleri, tren ve tramvay üreticisi olan Fransız firması Alstom’un Almanya’dan çekilmek istemesi Krefeld’de işçileri sokağa döktü.

Aralarında 400 Türk’ün de bulunduğu Siemens işletmesinde çalışan yaklaşık 3 bin işçi kararı protesto etti. Alstom ve Siemens arasında devam eden takas görüşmeleri sendikaları rahatsız ediyordu. Siemens yönetim kurulu da 1milyar Euro‘luk kemer sıkma programını duyurunca Kuzey Ren Vestfalyalı(KRV) Siemens işçileri ayaklandı.

IG Metall Sendikası’nın Krefeld Siemens işletmesi önünde düzenlenen protesto mitingine çevre şehirlerden binlerce Siemens çalışanı, sendika, işçi ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Siemens yönetimini sert dille eleştiren sendika temsilcileri, şirketin Almanya genelinde tasarruf paketi kapsamında 10 bin işçiye çıkış vereceğini söyleyerek, işçi kıyımının önüne geçilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti

42 yıldır Siemens’te çalışan Krefeld Siemens İşçi Temsilcisi Zekayi Demir, “Bugüne kadar işler gayet güzel gidiyordu. Halende işlerimiz iyi. Çokça siparişler alıyoruz. Ancak bu yıl firma zarar gerekçesiyle satışa çıkarıldı.” dedi.

Demir, firmanın satışı gerçekleştiği takdirde çok sayıda işçinin işine son verileceğini ifade etti. 30 yıldan beri işçi temsilciliği yapan Demir, satıştan en çok sözleşme süresi kısa olan Türk işçilerinin etkileneceğini, bilhassa da meslek eğitimini yeni bitirmiş gençlerin işsiz kalacağını söyledi.

Siemens’in Türkiye ile önemli ticari ilişkileri olduğu da biliniyor. İşçi temsilcisi Demir, Türkiye‘nin 177 adet hızlı tren siparişi vereceğini öğrendiklerini, hali hazırda ise ortalama yüz vagondan oluşan 7  parçalı hızlı tren siparişinin alındığını açıkladı.

Demir, önümüzdeki günlerde Türkiye‘den bir delegenin Krefeld‘e gelerek yeni sözleşmelerin imzalanacağını söyledi.Alman şirketi Siemens, daha öncede TCDD’ye yedi adet hızlı tren satmıştı. 285 milyon Euro’ ya mal olan trenlerin yedi yıl boyunca teknik bakım işlerini de yine Siemens üstlendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. BÖYLE UCUZ YOLLARLA KULİS YAPMAK YERİNE GERÇEKTEN KALİTENİZ İLE KULİS YAPIN . SİEMENS İN TÜRKİYEDE RÜŞVET VERMEDİĞİ BİR TEK MEMUR VAR MIDIR ACABA ..

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.