Türkiye yedi hızlı tren için 285 milyon Euro verecekTürkiye yedi hızlı tren için 285 milyon Euro verecek :Türkiye 285 Milyon Euro bedelle Almanya’dan yedi hızlı tren satın alacak. Trenler, İstanbul ile Ankara arasında yolcu taşıyacak.

İstanbul ile Ankara arasında yolcu taşıyacak hızlı trenler Almanya’dan satın alınacak. Alman Siemens şirketine yedi tren siparişi verildi. Trenlerden biri geçtiğimiz yıl Ekim ayında teslim edilirken, geri kalan trenlerin de önümüzdeki dönemde Türkiye’ye gönderilmesi bekleniyor. Türkiye’de hızlı trenler için yapılan alt yapı çalışmalarında yer alan Siemens şirketi, Almanya’da yolcu taşıyan Velaro tipi trenlerin bedeli olarak tam 285 milyon Euro kasasına indirecek.

Öte yandan Türkiye önümüzdeki yıllarda 200 hızlı trene ihtiyaç duyacak. Türkiye’nin hızlı tren ihtiyacının karşılanması için Almanya’nın yanı sıra Kanada, Japonya ve Çin de devrede. Dört ülke ihale için yarış halinde. Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi alt yapı çalışmalarını Siemens yürüttüğü için varılan anlaşma gereği başlangıçta Siemens’in ürettiği trenler İstanbul ile Ankara arasında yolcu taşıyacağını yazdı. Hızlı trenler 533 kilometre uzunluktaki hattı 3.5 saatte katedecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.