İstanbul-Adapazarı banliyö treni unutulmasınİstanbul-Adapazarı banliyö treni unutulmasın :Demiryolu inşaatının başladığı 2010 yılından bu yana kaç kişi tarafından kaç kez bitiş tarihi konusunda vade verildiğini artık hesaplayamıyorum.

Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım, bu işe adeta baş koymuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da her aşamasını yakından takip ettiğini biliyoruz. İstanbul-Ankara arasını üç saatte alacak Yüksek Hızlı Tren (YHT) projesinden söz ediyorum. YHT’nin 29 Ekim 2013 tarihinden itibaren İstanbul-Ankara arasında tarifeli seferlere başlayacağı açıklanmıştı. Olmadı, bitmedi. Vade devamlı uzadı.

Önceki gün Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Mayıs ayının ikinci yarısında İstanbul-Ankara seferleri başlayacak” dedi. Yaklaşık iki aydır deneme seferleri düzenleniyor. Önceleri gece yarısı yapılıyordu. Artık gündüzleri de İzmit sahilinde tren görebiliyoruz. Belli ki son aşamaya gelindi. Bakan’ın söylediklerini de göz önüne alırsak 19 Mayıs bayramında trene bineceğimizi varsayabiliriz.

YHT ile İzmit-Ankara yolculuğu 2,5 saat, İzmit-İstanbul yolculuğu ise 35 dakika sürecek. Hızlı trenin İstanbul’da son durağı Pendik. Bu istasyonda indikten sonra metro ile Üsküdar’a kadar gidebiliyor, Marmaray ile karşıya geçebiliyorsunuz. Yani İzmit’ten yola çıkıp yaklaşık 1 saat içinde Sirkeci’ye, Yenikapı’ya ulaşabileceğiz.

YHT Kocaeli’de sadece Gebze ve İzmit’te duracak. İlimizde Derbent, Derince, Yarımca, Hereke gibi beldeler eskiden treni yoğun olarak kullanırdı. Pekçok kişinin ev-iş-okul düzeni tren ile ulaşım üzerine kuruluydu. Hızlı Tren’in her istasyonda durmasını beklemek yanlış. Ama ara istasyonların aktarma yapmasına olanak verecek İstanbul-Adapazarı arasında banliyö tren de bir an evvel devreye girmeli.

Bakanlık hızlı tren seferleri başlayınca rehavete düşüp, bu konuyu savsaklayabilir. Kent yöneticilerinin Ankara’da bu işi takip etmesi gerekiyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.