İZBAN Sorununa Tüp Geçit ÇözümüİZBAN Sorununa Tüp Geçit Çözümü :İZBAN Banliyö Hattı’nın Torbalı’ya gelecek olmasıyla yapılan çalışmalar birçok sorunu da beraberinde getirdi. Araçların geçiş yapması için çözüm olarak getirilen iki üst geçidin arasında hiçbir yaya geçidi olmaması yol boyunca ikamet eden vatandaşlar zor anlar yaşatıyor.

İZBAN hattının Torbalı’ya gelmesiyle bölünen yolların en büyük sıkıntılarından birisini de Cumhuriyet Mahallesi ve Ertuğrul Mahallesi sakinleri çekiyor. Geçtiğimiz günlerde gazetemizde üst geçitlerin eksikliğinden dolayı vatandaşların sıkıntılarını dile getiren Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Atatekin Doğan’a Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Nizamettin Alkan’dan destek geldi. Vatandaşların 200 metrelik uzaklıktaki yere gitmek için İZBAN sebebiyle yapılan geçitler yüzünden 2 km yürümek zorunda kaldıklarını belirten Atatekin Doğan’ın ardından Ertuğrul Mahallesi Muhtarı Nizamettin Alkan’da çözüm getirilmesi gerektiğini dile getirdi. Ayrıca vatandaşların kendi çabalarıyla çitler arasında açtığı yolunda tehlike saçtığını belirten Alkan, yetkililerimizin biran önce bu soruna çözüm getirmesi gerektiğine değindi.

‘ALKAN’DAN TÜP GEÇİTLİ ÇÖZÜM’

Torbalı da yapılan iki köprünün arasında herhangi bir üst geçit olmadığını belirten Nizamettin Alkan, “İki tane araçlar için üst geçit yapıldı. Fakat yayalar için sadece Hükümet Konağı’nın orada bir üst geçit var. İki köprü arasındaki yola baktığımızda boydan boya kilometrelerce yol var. Bu yol üzerinde sadece Cumhuriyet Mahallesi kısmında bile Halk Yapı, Barış Yapı, Doğuş Yapı gibi birçok vatandaşın yaşadığı yerler var. Yol boyunca Ertuğrul Mahallesi tarafındakileri sayma gereği bile duymuyorum. Bu kadar vatandaşımız bu zamana kadar karşıya geçebilmek için 2 kilometre yol yürümek zorunda kaldı. Cumhuriyet Mahallesi tarafında ikamet eden vatandaşlar bu taraftaki okul, Tıp Merkezi, Diş Hastanesi gibi birçok yere gitmekte zorlanıyorlar. Keza Ertuğrul Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımızda çarşamba günleri açılan pazaryerine gitmek için türlü türlü yollar denemek zorunda kalıyor. Bu sorun üst geçit olduğu gibi tüp geçitle de çözülebilir. Fakat yetkililerimizin biran önce bu konuda çalışma yapması gerekiyor. Vatandaşlarımız ellerinde poşetlerle pazar dönüşü heba oluyorlar.” şeklinde konuştu.

KENDİ İMKANLARI İLE YAPILAN TEHLİKELİ GEÇİŞ

VATANDAŞLARIN yürümekten kaçındıkları için kendi açtıkları yollardan gitmelerinin de tehlikesine değinen Ertuğrul Mahalle Muhtarı Nizamettin Alkan, “Vatandaşların çoğu da çitlerin arasından geçmeye çalışıyor. Buda büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor. İnsanlar pazar dönüşü ellerinde poşetle yürüyemediklerinden mecburen geçitlerdeki çitlerin arasından geçmeye çalışıyorlar. Tüm bunların yanında son zamanlarda paten kullanan genç sayısı arttı. Bu gençlerimizin çoğu yanında ayakkabı taşımadığından her yerden patenle geçmeye çalışıyorlar. Vatandaşlarımız sırayla aralardan geçeyim derken tren yolunda biranda kalabalık olmaya başlanıyor. O an trenin geçmekte olduğunu düşünmek bile istemiyorum. Bunların hepsi büyük tehlikedir. Bu sebeple yol üzerine yapılacak olan bir tüp geçit bu sorunları çözebilir. Bu sorun hem acil hem de ihtiyaçtır. Yetkililerimizin bu konuya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz. Bizler mahallelimizin sözcüsü olarak sorunlarımızı dile getirmeyi kendimize borç biliriz.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.