Kağıthane Demiryolu Turu ’nda Soma UnutulmadıKağıthane Demiryolu Turu ’nda Soma Unutulmadı :Ağaçlı havzası kömürlerini Silahtarağa Elektrik Fabrikası’na taşımak üzere kurulmuş olan Haliç Karadeniz Sahra Hattı’nı gezen İstanbul Gezginleri isimli grup, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden işçileri andı.

Şehrin doğal ve tarihi zenginliklerini düzenli programlarla gezen İstanbul Gezginleri isimli grup, yaptıkları Kağıthane turunda, Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen maden kazasını da unutmadı.

Grup üyeleri, 1’inci Dünya Savaşı koşullarında, Ağaçlı havzası kömürlerini Silahtarağa Elektrik Fabrikası’na taşımak üzere kurulmuş olan Haliç Karadeniz Sahra Hattı güzergahını gezerken, söz konusu demiryolundan günümüze kalan tek ray parçası önünde Soma’yı anan bir pankart açtı. Üzerinde “Soma’nın Anısına Kömürün İzindeyiz” yazılı pankart, ülkemizi yasa boğan ve dünyanın bir çok noktasında da aynı üzüntüyle karşılanan Soma maden kazasını anmaya yönelik bir duyarlılık örneği olarak hafızalara yazıldı.

İstanbul Gezginleri, daha sonra Sadabad bölgesi tarihi noktaları hakkında bilgi alarak Kağıthane’nin tarihsel mirasının izini sürdü.

“Kömürün İzinde” akşama kadar sürdürülen turun bitiminde grup yöneticileri, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile görüşerek izlenimlerini aktardı ve etkinliklerine belediyenin sunduğu destekten dolayı teşekkür etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.