Kırgızistan demiryolu projesine Çin’in de katılmasını istiyorKırgızistan demiryolu projesine Çin’in de katılmasını istiyor : Kırgızistan, Orta Asya ülkeleri ve Rusya arasında yapımı planlanan demiryolu projesine Çin’in de dahil edilmesini istedi

Kırgızistan, Rusya-Kazakistan-Kırgızistan-Tacikistan-Afganistan-İran demiryolu projesine Çin’in de katılmasına dair teklifte bulundu. Bu konuda açıklama Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev tarafından Şangay zirvesinde yapıldı.

Analistler teklifin Kremlin sarayına mesaj olduğunu, Bişkek yönetiminin Rusya’nın demiryolu projesini desteklememesi durumunda Çin’in bunu yapabileceğine dair beklentisini gerçekleştirmeye çalışacağını vurguladı.

Rusya’yı Basra körfezi ülkeleriyle birleştirecek demiryolunun inşa edilmesine dair teklif ilk defa 2013 yılının Mayıs ayında düzenlenen Kolektif Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (KGAÖ) gündemine taşındı. Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev tarafından yapılan teklif Tacikistan Başkanı İmam Ali Rahman tarafından da desteklendi. Ancak proje son bir yıl içerisinde sadece bir kere Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan delegeleri arasındaki görüşmede gündeme taşındı. Bu ise gerçekleşmesinin imkansız olduğuna dair yorumların yapılmasına neden oldu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.