Konya bir şehre daha YHT ile bağlanıyorKonya bir şehre daha YHT ile bağlanıyor :Konya’nın da aralarında bulunduğu 16 ili birbirine bağlayacak Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, 29 Mayıs’ta hizmete girecek.533 kilometrelik hatta şu anda test sürüşleri yapılıyor. İki kent arasında 9 durak bulunacak ve Konya’dan İstanbul’a 5 buçuk saatte gidilebilecek. Konya şimdi, Ankara ve Eskişehir’in ardından İstanbul’a başlayacak Yüksek Hızlı Tren seferlerini bekliyor.

Toplam 533 kilometrelik Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının 245 kilometrelik Ankara-Eskişehir bölümü 2009’da hizmete açılmıştı. Eskişehir-İstanbul arasındaki 266 kilometrelik bölümünde ise raylar tamamlandı. Şu anda test sürüşleri yapılıyor.

Hattın maksimum işletme hızı 250 kilometre olacak ve test sürüşleri saatte 275 kilometrelik hıza göre yapılacak. Bunun yanı sıra trafik testi adı verilen sinyalizasyon testleri de tamamlanacak. Konya’nın da aralarında bulunduğu 16 ili birbirine bağlayacak Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı, 29 Mayıs’ta hizmete girecek. 29 Mayıs, İstanbul’un fethinin de yıldönümü.

Marmaray’a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleşecek. Ankara-İstanbul hattında günde yaklaşık 50 bin, yılda 17 milyon yolcuya hizmet verilmesi hedefleniyor.

Konya, Ankara ve Eskişehir’in ardından bu ay sonunda İstanbul’a başlayacak Yüksek Hızlı Tren seferlerini bekliyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.