Lüks Taşımacılar Derneği Çalışma Süresi Eylemi YaptıLüks Taşımacılar Derneği Çalışma Süresi Eylemi Yaptı :Lüks Taşımacılar Derneği (LÜDER) üyeleri, araçlarının çalışma süreleri indirildiği gerekçesiyle eylem yaptı.

Ümraniye Yukarı Dudullu Necip Fazıl Bulvarı’nda toplanan dernek üyeleri, araçlarının ön camlarına “İBB’nin İstanbul’a yakışan kararı vereceğine inanıyoruz”, “3. köprü, 3. havalimanı ve Marmaray vizyonuna yakışmayan UKOME kararı”, “Dünyanın başkenti İstanbul’a UKOME’den yakışmayan karar” dövizleri asarak, “İBB bir yılda dört karar değiştirdi lüks taşımacılık araçları çürümeye terk edildi” yazılı pankart açtı.

LÜDER Genel Sekreteri Gültekin Börekçi, burada yaptığı basın açıklamasında, araçlara konulan çalışma sürelerinin indirildiğini belirterek, duruma tepki gösterdi.

Börekçi, ulaşımda çağdaş, kaliteli, hızlı ve güvenli çözümler üreten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yasal izni ile kurulan lüks taşımacılık sektörünün kent yaşamına ayrı bir değer kattığını söyledi.

Devlete ve yetkililere güvenerek, değerleri 80 ila 160 bin lira arasında olan ve en az 25 adet olması şart koşulan lüks araçlarla taşımacılık sektörüne girdiklerini anlatan Börekçi, “Aldığımız bu lüks araçların toplam değeri üzerinden bankalardan kredi kullanarak, bir kısmı da uzun yıllar birikimlerimizin sonucu bu yatırımı yaptık. En az 5 yıl olarak çalışma şartı konan araçlara, anlayamadığımız sebeplerden dolayı 1 yıl süre verildi. Mayıs ayı itibarıyla süremiz dolmak üzeredir. Şu anda mağdur olarak araçlarımızı parklara çekmiş bulunuyoruz” diye konuştu.

Börekçi, çalışma süresi konusunun önemli mağduriyetlere sebep olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu projeye yatırım yapan 12 firma, 332 araç, bin kişilik personel ve işletme maliyetiyle birlikte 70 milyon lirayı bulan büyük bir yatırım maliyeti ile büyük bir borç yükünün altına girmiş bulunmaktayız. Bazı firmalarımız, UKOME kararları yönetmeliklerinin değişmesi sebebiyle çalışamadıkları ve ruhsatları iptal edildiğinden ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır.”

Daha önce birçok kez başvurmalarına rağmen sorunlarına çözüm üretilmediğini savunan Börekçi, söz konusu UKOME kararlarının değiştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.