Marmaray ilk 6 ayda kaç yolcu taşıdıMarmaray ilk 6 ayda kaç yolcu taşıdı :TCDD’den alınan bilgiye göre, “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen ve Cumhuriyet’in ilanının 90. yılında açılışı yapılan Marmaray’ı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

TCDD’den alınan bilgiye göre, “Asrın Projesi” olarak nitelendirilen ve Cumhuriyet’in ilanının 90. yılında açılışı yapılan Marmaray’ı tercih edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Marmaray’ın ilk 6 ayında taşıdığı yolcu sayısı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2013 yılı sonu itibarıyla açıklanan 14 milyon 160 bin 467 olan İstanbul nüfusunun 1,5 katına ulaştı. İlk 6 ayda Marmaray ile 21 milyon 353 bin 339 yolcu taşındı.

Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme istasyonlarında hizmet veren Marmaray’ın, 6 ayda en çok yoğunluk yaşanan istasyonları, yüzde 25’er oranla Ayrılık Çeşmesi ve Üsküdar oldu.

Yolcuların diğer istasyonları tercih etme oranı ise Yenikapı yüzde 19, Sirkeci yüzde 18, Kazlıçeşme yüzde 13 olarak gerçekleşti.

METRO BAĞLANDI, SAYI ARTTI

Haliç Metro Köprüsü’nün Marmaray’a bağlanması, günlük yolcu sayısının 20 bin artmasını sağladı. Metro köprüsü ile Hacıosman-Taksim-Yenikapı Metro Hattı’nın Marmaray’a entegre olmasıyla günlük ortalama taşınan yolcu sayısı 110 binleri geçti.

Marmaray, en yoğun gününü, AK Parti’nin yerel seçim öncesinde 23 Mart Pazar günü Yenikapı Meydanı’nda yaptığı mitingde yaşadı. Yenikapı İstasyonu’nun miting alanına yürüyerek ulaşabilme olanağı sağlaması sonucu, bir günde 175 bin 53 kişi Marmaray’ı kullandı. Bu rakama ulaşılmasında Kazlıçeşme’de aynı gün düzenlenen Nevruz programı da etkili oldu.

Kentte zaman zaman etkili olan sis de Marmaray’ı kullanma oranını artırıyor. İstanbul’da 19 Şubat’ta sis sebebiyle deniz ulaşımının aksaması üzerine, Marmaray ile 171 bin 352 yolcu taşındı.

MARMARAY’I ZİYARET ETTİLER

Marmaray, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da oldukça ilgi çekiyor. İstanbul’u ziyaret eden yabancı konukların ziyaret ettiği mekanlar arasına artık Marmaray da girdi. Marmaray’ı ilk olarak 7 Kasım 2013’te Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı Jubarah bin Eid AlSuraisry ziyaret etti. Marmaray’da 5 Mart’ta ise Suudi Demiryollarından önemli bir heyet inceleme gezisi yaptı.

Asrın Projesi’nin 9 Nisan’daki misafiri ise bir Cumhurbaşkanı oldu. Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta Marmaray’ı ziyaret etti, yolculuk yaptı ve kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in konuğu olarak Türkiye’ye gelen Japonya İmparatoru Akihito’nun kuzeni ve Prens Tomohito Mikasa’nın kızı Altes Prenses Akiko da 25 Nisan’da Marmaray’da yolculuk yaptı, yetkililerden bilgi aldı ve fotoğraf çekti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.