Ne olacak bu banliyö istasyonlarının haliNe olacak bu banliyö istasyonlarının hali :Marmaray projesi, sadece Boğaz’ın altından geçişi kapsamıyor bildiğiniz gibi… Projenin bütünü, Gebze-Halkalı arasında kesintisiz raylı sistem kurulmasını içeriyor. 29 Ekim 2013’te sadece Boğaz’ın altından geçiş kısmı, yani Üsküdar- Yenikapı arası hizmete girmişti. Projenin diğer kısımları olan Gebze ve Halkalı’ya kadar uzanan bölümler ise henüz tamamlanmadı. İşte bu bölümlerde, mevcut banliyö hatları iyileştirilerek metroya dönüştürülecek. Bu dönüştürme çalışmaları nedeniyle de Sirkeci- Halkalı ve Gebze-Söğütlüçeşme arasındaki banliyö hattı geçen yıl kapatılmıştı hatırlayacağınız üzere…

GÜVENLİK RİSKİ

İşte bugün, Marmaray’a entegrasyon kapsamında kapatılan ve bir yıldır hizmet vermeyen bazı banliyö istasyonlarıyla ilgili şikâyetleri taşıyorum manşete… Güvenlik zafiyetinin yaşandığı, korku filmi platosunu andıran istasyonlardan bahsediyorum… Örneğin Bakırköy ve Yeşilköy istasyonu… Gelin sözü daha fazla uzatmadan vatandaşa bırakalım, bakalım neler diyorlar. Önce söz Bakırköylülerin… “İstasyon kapandığından beri doğru düzgün bir çalışma görmedik. Girişleri kapattılar ama ortalık harabe gibi. Pislikten kötü kokular yayılıyor, her taraf çamur içinde. Üstelik bu boş istasyon güvenlik açısından da riskli. Yerleşim biriminin ortasındaki bu karanlık, boş istasyon ve tren yolu tedirginlik yaratıyor. Ne olacak bu istasyonun hali?” Şimdi gelelim Yeşilköy sakinlerine… “İstasyon kapandı ve öylece duruyor. Henüz bir çalışma yok. Bina harabe gibi. Tren yolunun çevresi deseniz boş ve ürkütücü. Ne idüğü belirsiz kişilerin bu güvenlik açığını fırsat bilip buraya yerleşmesinden korkuyoruz. Ayrıca, tren istasyonuna giden bir altgeçit vardı. O altgeçit de karanlık, korkutucu ve pislik içinde. ”

YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLİYOR

İşte okudunuz… Vatandaş bir yıldır kapalı istasyonların akıbetini merak ediyor. Peki tren istasyonları ne zaman yenilenecek? Sirkeci’den Kazlıçeşme’ye istasyonlar yenileniyor. Zeytinburnu-Yenimahalle arasında da çalışmalar başladı, gece gündüz sürüyor. Ulaştırma Bakanlığı, Gebze ile Halkalı arasındaki 63 kilometre uzunluğundaki banliyö hatlarını, bir sürpriz yaşanmazsa 2015 yılının sonuna kadar iyileştirmeyi hedefliyor. Bakanlık ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, son günlerde Gebze- öğütlüçeşme ile Kazlıçeşme- Halkalı arasındaki banliyö hatlarının iyileştirilmesine odaklandı. Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ihalesini üstlenen İspayol OHL ile toplantı üstüne toplantı yapılıyor. Toplantılar da, proje kapsamındaki istasyonların konumları, ‘zorunlu gereksinimler’ nedeniyle yeniden gözden geçiriliyor. Bazı istasyonlarda öngörülen değişiklik ek işlerin yapılması da gündeme geliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.