Sakarya Demiryolu Üretiminde De Marka OlacakSakarya Demiryolu Üretiminde De Marka Olacak :Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyeleri Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (TÜVASAŞ) Genel Müdürü Erol İnal’ı ziyaret ederek “Milli Tren Projesi” kapsamında üretimi gerçekleştirilecek Elektrikli Tren Seti (EMU) ve Dizel Tren Seti’nin (DMU) çalışmalarında gelinen son durum hakkında bilgi aldı.

SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu üyelerine çalışmalar hakkında bilgi ve Milli Tren Projesi’nin hızla ilerlediğini belirten İnal, Sakarya’nın söz konusu projeye sahip çıkmasının önemine değinerek, “Milli Tren Projesi ile vagon ve demiryolu üretiminde Sakarya marka olabilir. Çünkü bu sektör Türkiye’de yeni yeni ayağa kalkan şekillenen bir sektör ve çok hızlı yol alıyor. Bugün Sakarya sadece vagon değil setlerin üretildiği bir yer haline geldi. Bu sektör adına büyük bir başarıdır. Demiryolu sadece ulaştırma değil, turizm ve ticaretin canlanması anlamında da büyük önem taşıyor. Şehirler garların etrafında gelişiyor ve şekilleniyor. Dünya ülkelerine baktığımızda istatistikler gösteriyor ki İsviçre dünya seyahat ortalamasında ilk sırada ardından Almanya ve İngiltere geliyor. Bu sıralamada Türkiye 20’inci sırada yani geride. Bunun arttırılması demiryolu güzergâhının çoğaltılması ve hızlı trenlerle mümkün olacaktır. Sektörümüz bu konuda mevcut teknolojisi ile hesaplandığında ortalama 7 yıl zirvede kalabilir” dedi. İnal, “Milli Tren Projesi” kapsamında üretimi gerçekleştirilecek Elektrikli Tren Seti (EMU) ve Dizel Tren Seti’nin (DMU)görsel tasarımının tamamlandığı ve ihale aşamasına geldiğini ifade etti.

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, TÜVASAŞ’ın gurur duyulacak çalışmalara imza attığını belirterek, “SATSO olarak TÜVASAŞ’ın her zaman yanındayız. Sakarya olarak ana ve yan sanayilerini geliştirmiş, ticaretini ve turizmini zincirleme olarak canlandırmış, sosyal yaşamında hak ettiği kaliteyi yakalamış bir Sakarya inşa etmeye gayret ediyor bu hedefle ilerliyoruz. İlimizin gelişimine katkı sağlayacak bu projenin heyecanını da ayrıca yaşıyor Genel Müdürümüze Sakarya’yı marka yapacağına inandığımız bu büyük projesinde başarılar diliyoruz. Gelecek Sakarya’nındır. Kendi tren setleri ve yüksek vagonumuzu üretmek için büyük heyecanla çalışan mühendis ve işçilerimiz, yöneticileriyle birlikte adını demiryolu tarihine altın harflerle yazdıracak” dedi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.