Şimşek: 3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazıŞimşek: 3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazı.Bakan Şimşek İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havalimanı projesi için, “3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazı” ifadelerini kullandı.

  1. Havalimanına ilişkin temel atma hazırlıkları devam ederken Haziran ayında temellerin atılacağı ifade ediliyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İstanbul 3.havalimanına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Şimşek İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü havalimanı projesi için, “3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazı” ifadelerini kullandı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 3. Havalimanı’nda ÇED raporu alınıp alınmadığına yönelik soruyu şöyle yanıtladı:

“Basından görebildiğim kadarıyla temelleri haziran ayında atılacak. Temelleri atılacaksa muhtemelen bahsettiğiniz hususlar çözülmüştür. 3. Havalimanı Türkiye’nin olmazsa olmazı. Aslında bizim hemen bir havalimanına ihtiyacımız var. Atatürk Havalimanı kapasitesinin çok ötesinde çalışıyor. Birçok ülkenin uçuş talebini karşılayamıyoruz. En son Körfez’e yaptığımız ziyarette bu konuda çok şikayet aldık, hatta şikayet değil, ‘Siz bizim havayollarının Atatürk Havalimanına uçmasına izin vermezseniz biz de Türk Hava Yolları’nı sınırlarız’ şeklinde tehditler aldık ama çözüm ürettik. Devlet olarak 3. Havalimanı’nın bitmesi için tam bir seferberlik ilan edilmesi gerekiyor. Bu havaalanı bitmezse Türk turizmi ve havacılık sektörü olumsuz etkilenecek, onun için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu havaalanını en kısa sürede bitirmemiz lazım. Sabiha Gökçen Havalimanı ve Atatürk Havalimanı yavaş yavaş kapasitesinin ötesinde bir noktaya geçiyor. Atatürk Havalimanı’nda bir genişlemeye gidiyoruz. Mevcut kargo terminalini yıkacağız, yeni bir kargo terminali yaptık. O kargo terminali yerine yolcu terminali yapacağız. Askeri bir saha vardı, biz orayı aldık uçaklar için park yerine dönüştürüyoruz, yeni taksi yolları yapıyoruz. Orada bir teneke mahallesi var onu da yıkıyoruz. Biz harıl harıl Atatürk Havalimanı’nın kapasitesini genişletmeye ve önümüzdeki birkaç yıl idare edecek noktaya getirmeye çalışıyoruz. 3. Havalimanı’nın temeli atıldıktan sonra hızlı şekilde gider.”

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.