TCDD Ankara-İstanbul YHT hattıyla ilgili açıklama yaptıTCDD Ankara-İstanbul YHT hattıyla ilgili açıklama yaptı : Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü,-Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninde seyahat süresinin üç buçuk saate düşeceğini açıkladı.

TCDD’den yapılan açıklamada, son günlerde basında çıkan Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattıyla ilgili haberlerde eksik ve yanlış bilgilerin yer aldığı kaydedilerek ‘Yine aynı haberlerde ‘yüksek hızlı tren’le ‘hızlandırılmış tren’ kavramları yan yana kullanılarak kavram kargaşasına ve bilgi kirliliğine yol açılmaktadır’ denildi.

Konuyla ilgili aşağıdaki açıklama yapılmasına gerek görüldüğü vurgulanarak şu ifadelere yer verildi:

‘Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının ilk etabı olan Ankara-Eskişehir kısmı 2009 yılında açılmıştır. Eskişehir-İstanbul(Pendik) kesiminin ise yapımı tamamlanmış olup test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlanma aşamasındadır. Haberlerde iddia edildiği gibi seyahat süresi 4 saat 12 dakika olmayacak, ilk etapta iki kent arası seyahat süresi üç buçuk saate düşecektir. Demiryolu terminolojisinde ‘hızlandırılmış tren’ diye bir tanım bulunmamaktadır.

2004 yılında kaza yapan tren konvansiyonel tren olup, bütün bilirkişi raporlarında da belirtildiği gibi, kazanın nedeni trenin hız aşımıdır.’

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.