TCDD: Ankara-İstanbul YHT ile 4 saat 12 dakika değil, 3,5 saat

TCDD: Ankara-İstanbul YHT ile 4 saat 12 dakika değil, 3,5 saat.Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü,Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninde seyahat “4 saat 12 dakika değil, 3,5 saat…” dedi.
Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü,Ankara-İstanbul yüksek hızlı treninde seyahat “4 saat 12 dakika değil, 3,5 saat…” dedi.


TCDD’den yapılan açıklamada, son günlerde basında yer alan haberlerde geçen Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının seyahat süresinin 4 saat 12 dakika olacağına dair bilgilerin, eksik ve yanlış olduğunu belirterek, “Yine aynı haberlerde “yüksek hızlı tren”le “hızlandırılmış tren” kavramları yan yana kullanılarak kavram kargaşasına ve bilgi kirliliğine yol açılmaktadır” denildi.

Açıklamada şöyle denildi:
“Ankara-İstanbul yüksek hızlı tren hattının ilk etabı olan Ankara-Eskişehir kısmı 2009 yılında açılmıştır. Eskişehir-İstanbul(Pendik) kesiminin ise yapımı tamamlanmış olup test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlanma aşamasındadır. Haberlerde iddia edildiği gibi seyahat süresi 4 saat 12 dakika olmayacak, ilk etapta iki kent arası seyahat süresi üç buçuk saate düşecektir. Demiryolu terminolojisinde “hızlandırılmış tren” diye bir tanım bulunmamaktadır. 2004 yılında kaza yapan tren konvansiyonel tren olup, bütün bilirkişi raporlarında da belirtildiği gibi, kazanın nedeni trenin hız aşımıdır.”

 


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar